Emocinė parama

Kartais norisi pasidalinti savo išgyvenimais ir sulaukti supratimo.

Kartais norisi pasidalinti savo išgyvenimais ir sulaukti supratimo, tačiau ne visada pavyksta šalia rasti žmogų, kuriam tuo metu norėtųsi išsipasakoti. LGBTQ+ patirčių turintys žmonės dažniau išgyvena baimę likti nesuprastais, atstumtais, patirti patyčias.

Tai paskatino, kurti saugią erdvę, kurioje LGBTQ+ asmenys ir jų artimieji galėtų sulaukti supratimo ir palaikymo iš panašių patirčių turinčių žmonių bei specialistų. Jeigu nori sužinoti, kokios pagalbos gali sulaukti „išgirsti“ šiuo metu, rašyk parama@isgirsti.lt.

Jeigu norėtum emocinės paramos sulaukti greičiau, rekomenduojame skambinti arba rašyti į „Jaunimo liniją“, kur savanoriai budi visą parą.

Prieinamą skubią psichologinę pagalbą Vilniuje ir nuotoliniu būdu teikia Krizių įveikimo centras.

Anton Karyuk piešinio fragmentas (visos teisės saugomos).

Kas ta emocinė parama?

Emocinė parama – tai pabuvimas šalia, kai kitam sunku.

Kartais gali būti sunku. Atrodo, paprasti žodžiai, galbūt girdėjai juos sakomus tau ar sakei kam nors kitam. Tačiau nėra paprasta būti, kai sunku, ypač jei jautiesi vieniša/ ar nežinai, kaip ir su kuo apie tai pasikalbėti. Mums visiems kartais reikia žmogaus, kuris palaikytų ir pabūtų šalia.

Kad ir kas būtume, žmogus išgyvenantis sunkų gyvenimo tarpsnį, netektį ar išsiskyrimą, galvojantis apie savižudybę, vienos ar kitos mažumos atstovas, LGBTQ+ žmogus, mūsų jausmai svarbūs ir bendražmogiški. Tačiau patirtys dažnai skiriasi ir LGBTQ+ žmonės gali būti patyrę, ko kitose situacijose esantys žmonės nepažįsta.

Mūsų patirtys ir jų metu išgyventi jausmai yra mūsų dalis ir natūralu norėti, kad jos būtų pripažintos ir suprastos. Emocinė parama – tai pabuvimas šalia, kai kitam sunku. Tai jausmas, kad tave priima be vertinimo, tokį, koks esi, kad tavęs klausosi ir stengiasi suprasti, iš kur ateini ir kokius išgyvenimus atsineši.

Gyvename visuomenėje, kurioje iš visų tikimasi, kad jie bus heteroseksualūs, cislyčiai asmenys.

Gyvename visuomenėje, kurioje iš visų tikimasi, kad jie bus heteroseksualūs, cislyčiai asmenys. Vien šis lūkestis gali kelti vienišumo jausmą ir pasimetimą supratus, kad nesi heteroseksualus/i ar cislytis/ė. Jei jautiesi kitokia/s ir nepriimta/s del savo seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybes, kartais gali apimti jausmas, kad kažkas su tavimi negerai. Tokiose situacijose gali padėti suprantantis ir priimantis žmogus, kuris žinos, jog problema ne tai, koks tu esi, o tai, kokioje visuomenėje gyvename.

Jei esi LGBTQ+ žmogus, gali patirti patyčias, tiesiogiai nukreiptas į tave, ar girdėti tavo tapatybę žeminančią kalbą, gali svarstyti, kiek ir kam atsiverti ir ar atsiverti, gali nerimauti dėl šeimos ir draugų palaikymo, o galbūt tau nedrąsu kalbėti apie savo simpatijas su bendraamžiais. Nors visuomenė tikisi, kad visi būsime heteroseksualūs ir kartais gali atrodyti, jog esi vienintelis LGBTQ+ žmogus savo aplinkoje, taip nėra.

Kur ieškoti emocinės paramos?

Visada gali kreiptis į „Jaunimo liniją“: jaunimolinija.lt, 880028888.

Ieškoti žmogaus, kad galėtum pasikalbėti, yra žingsnis rūpinantis savimi. Pirmiausia pagalvok, ar tavo aplinkoje yra žmogus, kuriuo gali pasitikėti ir su kuriuo galėtum pasikalbėti. Jei nežinai, ką jis ar ji galvoja apie LGBTQ+, ir abejoji, ar gali jam ar jai atsiverti, gali pirmiausia pamėginti sužinoti šio žmogaus nuomonę. Neprivalai niekam atsiverti daugiau, nei pati to nori, tačiau pasipasakojus suprantančiam žmogui gali būti lengviau.

Jei tokio žmogaus savo aplinkoje nerandi, visuomet gali parašyti arba paskambinti į „Jaunimo liniją“ (www.jaunimolinija.lt, 8 800 28888). Tai nemokama emocinės paramos linija, veikianti visą parą, skirta žmonėms, išgyvenantiems sunkumus. Viena „Jaunimo linijos“ nuostatų – gerbiama skambinančiojo individualybė ir skirtingumas. Kaip ir bet kur, tarp savanorių yra įvairių tapatybių žmonių. Kaip ir bet kur, savanoriai turi skirtingas patirtis, gyvena skirtingus gyvenimus ir skirtingai žiūri į pasaulį. Tačiau būdami savanoriai, jie mokosi priimti skambinančiuosius tokius, kokie jie yra, ir stengiasi visuomet išlaikyti nuoširdų ir lygiavertį bendravimą. Jei tau labiau norisi parašyti laišką ir papasakoti viską raštu, „Jaunimo liniją“ emocinę paramą teikia ir laiškais.

Linija anonimiška, o tai reiškia, kad tavo telefono numeris liks nematomas savanoriui ir organizacijai. Viskas, ką papasakosi, liks tarp tavęs ir „Jaunimo linijos“, o pateikiant skambučių pavyzdžius visuomenei visada pasirūpinama, kad neliktų jokių konkrečių detalių ar faktų, leidžiančių atpažinti konkretų žmogų.

Kad ir kaip dabar jautiesi, neprivalai tame būti vienas. Yra žmonių, kuriems rūpi kas esi ir ką išgyveni.

Nuorodos