Mitai ir faktai

Anton Karyuk piešinio fragmentas (visos teisės saugomos).

Egzistuoja daug mitų apie neheteroseksualius žmones, kurie yra susiję ne tik su lytine orientacija, bet ir lyties išraiška ir vaidmenimis.

Homoseksualumas nenatūralus.

Gamtoje užfiksuota daug natūralių homoseksualumo ir lyties fluidiškumo pavyzdžių gyvūnų karalystėje. Pingvinai, delfinai, bizonai, gulbės, žirafos, šimpanzės – tik keli iš maždaug 500 rūšių  vienalyčio poravimosi pavyzdžių. Anot mokslininkų, evoliucinės tokio elgesio priežastys įvairios – nuo stiprinamo genofondo, nesusilaukus savo palikuonių ir rūpinantis artimiausiais šeimos nariais, iki paprasčiausio malonumo.

LGBTQ+ – psichiškai nesveiki.

Pasaulio sveikatos organizacija išbraukė homoseksualumą iš tarptautinio ligų klasifikatoriaus 1990 metais. Tyrimai rodo, kad pats savaime homoseksualumas nesietinas su emocinėmis ar socialinėmis problemomis. Tačiau daug žmonių emociškai neigiamai veikia homofobija. Daug organizacijų kovoja, kad transseksualumas taip pat nebūtų laikomas psichikos sutrikimu. Kol to nėra, efektyviausias lyties disforijos gydymas yra lyties patvirtinimo operacija ir priimanti aplinka.

Homoseksualumas yra nemoralus.

Yra kelios religinių tekstų vietos, kurios naudojamos homoseksualumui pasmerkti. Kai kurie religiniai lyderiai ir judėjimai taip ir daro, kiti mano, kad jie yra religinių tekstų rašymo metu buvusių socialinių papročių atspindys ir mažai ką turi bendro su LGBTQ+ tapatybėmis ir santykiais šiandien, todėl neturėtų būti pažodžiui suprantami ir naudojami šiandien.

Seksualinė orientacija yra pasirinkimas, „gyvenimo būdas“.

Daug tyrimų įrodo, kad seksualinė orientacija ir lyties tapatybė yra įgimta arba apspręsta labai ankstyvame amžiuje. Tyrimai su identiškais ir neidentiškais dvyniais įrodė, kad pirmieji yra dažniausiai yra tokios pat seksualinės orientacijos, todėl seksualinė orientacija yra bent dalinai nulemta genetiškai ir biologiškai. Pasaulyje LGBTQ+ žmonės patiria diskriminaciją, smurtą, atstūmimą. Už homoseksualumą žmonės sodinami į kalėjimus ir baudžiami mirties bausme. Terminas „gyvenimo būdas“ sumenkina LGBTQ+ žmonių patirtis ir neturėtų būti vartojamas.

Homoseksualūs žmonės buvo seksualiai išnaudoti arba traumuoti auklėjimo vaikystėje.

Gėjai ir lesbietės, kaip ir heteroseksualūs žmonės, patiria seksualinę prievartą, bet tai neturi įtakos jų seksualinei orientacijai. Heteroseksualioms seksualiai išnaudotoms moterims gali būti sunku megzti ryšius su vyrais, tačiau tai nereiškia, kad jos yra lesbietės. Šeimos forma (dviejų tėvų šeima, vienalytė šeima, vienišas tėvas ar motina) neturi įtakos vaiko seksualinei orientacijai.

Seksualinę orientaciją galima pakeisti.

Tyrimai rodo, kad seksualinės orientacijos pakeisti neįmanoma. Galima pakeisti tik elgesį, o seksualinės orientacijos neapibrėžia tik seksualinės praktikos. Dėl įvairių priežasčių homoseksualūs žmonės yra mezgę santykius su kitos lyties žmonėmis, daug heteroseksualių žmonių yra turėję intymių momentų su tos pačios lyties žmonėmis, tačiau tai jų seksualinės orientacijos nepakeičia. Nustatyta, kad įvairios terapijos, paplitusios Vakaruose, yra labiau kenksmingos ir savo tikslo nepasiekia. Dauguma LGB yra laimingi būdami tokios seksualinės orientacijos, kokios yra. Tačiau seksualumas yra fluidiškas – kaip tam tikru metu LGBTQ+ žmonės suvokia nesantys heteroseksualūs,taip, laikui bėgant, jie gali suvokti, kad nėra ir homoseksualūs ar biseksualūs.

Homoseksualiems žmonėms nesvarbūs ilgalaikiai santykiai.

Nors vienos lyties žmonių santykiai neturi tokio socialinio palaikymo kaip heteroseksualūs santykiai, daug LGBTQ+ žmonių kuria ilgalaikius, monogamiškus, stabilius santykius, įsipareigoja vienas kitam visam gyvenimui bei norėtų tokį įsipareigojimą patvirtinti santuoka. Daug heteroseksualių žmonių patiria sunkumų išlaikydami ilgalaikius santykius, visai kaip ir kai kurie homoseksualūs ir biseksualūs žmonės.

LGBTQ+ neturi vaikų.

Buvimas LGBTQ+ neturi įtakos vaisingumui. Daug gėjų, lesbiečių ir biseksualių žmonių yra tėvai, taip pat ir Lietuvoje. Jie turi vaikų ir ankstesnių santykių su kitos lyties partneriais, susilaukia vaikų dirbtinio apvaisinimo būdu, kuria įvairių formų šeimas, kuriose augina vaikus, įsivaikina. Daug biseksualių žmonių Lietuvoje kartu su kitos lyties asmenimis kuria šeimas ir susilaukia vaikų. Translyčiai žmonės prieš pradedami medicininę tranziciją (ir net po jos) gali susilaukti vaikų.

Homoseksualūs tėvai – blogi tėvai.

Tyrimai, lyginantys grupes vaikų, užaugusių vienalytėse ir skirtingų lyčių tėvų šeimose, atskleidė, kad nėra vystymosi skirtumų intelekto, psichologinio prisitaikymo, socialinio prisitaikymo, populiarumo tarp draugų srityse. Nėra įrodymų, kad vienalytėse šeimose užtikrinama mažesnė psichologinė, fizinė, socialinė vaikų gerovė.

Vienalyčiuose santykiuose vienas partneris/-ė yra „vyras“, kita/s – „moteris“.

Egzistuoja daugybė vienalyčių (kaip ir heteroseksualių) porų formų ir jose atliekamų vaidmenų. Kartais vaidmenys ir pareigos labiau fiksuotos, kartais lanksčios. Heteroseksualiuose santykiuose įsitvirtinusios rolės nėra aktualios vienos lyties asmenų santykiuose – dauguma porų kuria santykius remdamiesi lygybe ir kur yra mylimi už tai, kas yra, o ne kokius vaidmenis atlieka.

Gėjai moteriški, lesbietės – vyriškos.

Lyties raiška ir seksualinė orientacija yra susiję, bet vienas kito neapibrėžia. Kaip ir visi kiti žmonės, lesbietės ir gėjai egzistuoja kultūriškai įtvirtintų ir perduodamų „moteriškų“ ir „vyriškų“ bruožų kontinuume. Kai kurie vyrai ir moterys labiau atitinka „vyriškumo“ normas, kiti ir kitos – „moteriškumo“. Specifiniais manierizmais ir bruožais praturtintas homoseksualių žmonių įvaizdis ilgą laiką buvo ir vis dar yra kuriamas ir transliuojamas televizijoje ir filmuose, todėl yra įsitvirtinęs mūsų sąmonėje. Todėl manoma, kad lesbietes ir gėjus lengva atpažinti, tačiau dauguma žmonių neįtaria apie aplinkinių seksualinę orientaciją ir mano jų nepažįstantys.

Gėjai nori atrodyti kaip moterys, lesbietės – kaip vyrai.

Gėjai ir lesbietės dažniausiai gerai jaučiasi tapatindamiesi su vyrais ar moterimis ir nenori keisti lyties. Kai kurie homoseksualiems vyrams patinka dėvėti moteriškus drabužius, lesbietėms – vyriškus ir trumpai kirptis plaukus, tačiau tai daugiau susiję su stereotipinių vyriškumo ir moteriškumo įvaizdžių neigimu ir maištavimu prieš juos, asmeniniu estetikos jausmu ir noru jaustis patogiai.

LGB nekontroliuoja savo seksualinių impulsų, turi daug seksualinių partnerių.

Žinoma, LGBTQ+ bendruomenės narių turi daug seksualinių partnerių, lygiai kaip ir heteroseksualūs žmonės. LGB žmonių seksualinė aistra tokia pat kaip ir kitų žmonių. Toks mitas kyla homoseksualumą ir biseksualumą apibrėžiant tik per seksualinį elgesį. Ypač jis gajus kalbant apie biseksualius asmenis.

Visi gėjai užsiima analiniu seksu.

Pagrindinis vyrų homoseksualumo bruožas yra potraukis kitiems vyrams, o ne analiniam seksui. Sekso metu homoseksualūs ir biseksualūs vyrai užsiima įvairiomis praktikomis. Analinis seksas – viena iš jų, bet tai nereiškia, kad jis visiems patinka, visi juo užsiima ir kad juo užsiima tik neheteroseksualūs vyrai. Dažnai klaidingai manoma, kad neheteroseksualūs vyrai imituoja „vyro“ ir „moters“ vaidmenis sekso metu. Kai kurie vyrai išties labiau mėgsta būti pasyviais partneriais, kiti – aktyviais, tačiau dauguma neturi griežtų preferencijų ir užsiima tuo, kas maloniausia abiems partneriams.

Biseksualūs žmonės turi daug partnerių.

Biseksualūs žmonės jaučia romantinius ir seksualinius jausmus savo ir kitos lyties asmenims. Tačiau tai nereiškia, kad jie vienu metu jaučia potraukį keliems partneriams ar dažnai juos keičia.

LGBTQ+ reikalauja išskirtinių teisių.

Greičiau heteroseksualai nenori pasidalinti savo išskirtinėmis teisėmis, nes LGBTQ+ žmonės siekia tokių pat teisių kaip ir jų heteroseksualūs bendrapiliečiai – gyventi ir dirbti nepatirdami diskriminacijos, būti apsaugoti nuo patyčių, smurto ir priekabiavimo, galėti įsipareigoti gyventi kartu su visomis iš to kylančiomis teisėmis ir pareigomis. LGBTQ+ bendruomenė nori, kad heteroseksualūs žmonės pasidalintų savo išskirtinėmis teisėmis.

Nepažįstu nei vieno LGBTQ+ asmens.

Dauguma žmonių pažįsta LGBTQ+ asmenų, tik apie tai nežino, nes jie neatsiskleidžia dėl homofobijos ar bijodami dėl savo saugumo. LGBTQ+ žmonės studijuoja įvairias specialybes, dirba visokius darbus, yra įvairaus amžiaus, socialinės padėties, tautybės. Tu tikrai pažįsti LGBTQ+ žmonių.

Mitai apie biseksualumą