© Kreivės
LGBT+ bendruomenė ne tik susiduria su diskriminacija iš išorės, susijusia su padidėjusia smurto rizika bei menkesnėmis galimybėmis, bet ir labiau kenčia dėl streso, depresijos, sumažėjusios savivertės, savidestrukcinio elgesio, tačiau sunkumus LGBT+ žmonės dažnai išgyvena vieni ir nesikreipia pagalbos, nes ji yra (ar atrodo) nepasiekiama ar nepatikima. Lietuvoje trūksta atvirų ir saugių socialinių-kultūrinių erdvių, bendruomenės įgalinimo iniciatyvų.
Projektu „Erdvė bendruomenei: LGBT+ socialinis-kultūrinis aktyvizmas ir parama“ siekiama įgalinti LGBT+ bendruomenę, apimančią ne tik neheteroseksualius ir translyčius žmones, bet ir jų artimuosius, vystant bendruomenei skirtą socialinę-kultūrinę platformą ir psichologinio palaikymo bei emocinės ir informacinės paramos galimybes.
Pasitelkiant egzistuojančias platformas bei dvišalį bendradarbiavimą, vystoma socialinio-kultūrinio LGBT+ aktyvizmo erdvė, susidedanti iš atvirų filmų peržiūrų, diskusijų, skaitymų ir kitų renginių, pradėto kurti queer archyvo ir bendruomenės socialinio-kultūrinio centro bei informacinės kampanijos. Taip pat kuriamos naujos ir patobulintos esamos LGBT+ bendruomenei skirtos psichologinio palaikymo, emocinės ir informacinės paramos paslaugos, apimančios individualų konsultavimą ir pagalbą grupėse, LGBT+ artimųjų palaikymo grupės vystymą, atnaujintą svetainę isgirsti.lt, serijos mokymų emocinės paramos savanoriams, susitikimų (užsiėmimų) su mokiniais regionuose, kitų pagalbos galimybes pristatančių sklaidos priemonių. Atskiras dėmesys skiriamas organizacijų plėtrai ir gebėjimams stiprinti.
Projektas įgyvendintas kartu su „Jaunimo linija“, Kauno socialiniu centru „Emma“ bei Oslo kino festivaliu „Oslo/Fusion“. Projektas iš dalies finansuotas Aktyvių piliečių fondo, EEE finansinio mechanizmo lėšomis.
2023.05.03 / Užbaigiame iniciatyvą „Erdvė bendruomenei“ ir kartu su Kauno menininkų namais atidarome antrąją „Nepadorūs vakarai“ ciklo dalį „Naglis“, skirtą 10-tojo dešimtmečio queer kultūros apraiškų tyrinėjimams.
Pažvelgsime giliau į sprogstamąjį 1990-ųjų užtaisą – nuo pirmųjų gėjų žurnalų ir lesbiečių vakarėlių, iki žmogžudysčių, pedofilijos skandalų ir kitų kriminalinio skyrelio naujienų. Kalbėsimės apie egzistuojančias queer archyvavimo praktikas regione, dalinsimės žiniomis ir asmeninėmis patirtimis apie queer istoriją ir jos įprasminimą, aptarsime projekto „Erdvė bendruomenei“ rezultatus. Ir žiūrėsime menininko Karolio Radiszewskio trumpametražius filmus „Povaizdžiai“ ir „Kisielendas“ . Šie vienas kitą puikiai papildantys dokumentiniai filmai liudija praeito amžiaus devintojo dešimtmečio Lenkijos queer bendruomenės patirtis. Filmų centre – aktyvisto ir kultinio gėjams skirto žurnalo „Filo“ redaktoriaus Ryszardo Kisieliaus pasakojimai.
Renginys vyks 2023 m. gegužės 12 d. 17.00 val. Kauno menininkų namuose (V. Putvinskio g. 56, Kaunas).
Skaitykite daugiau.
2023.05.02 / Gegužės 11–29 d. kviečiame į pirmąją Ievos Kotrynos Ski – tarp Vilniaus ir Paryžiaus kurianti menininkės – personalinę parodą „Neapčiuopiami ryšiai“.
„Akies krašteliu pamatau tave kitoje kambario pusėje, nusuku galvą ir pajuntu tirpstantį vašką, deginantis jausmas virsta kietu kiautu, aš jį nusikrapštau. Akimirką nejaučiu stiklinės rankoje, telefonas neatpažįsta mano piršto antspaudo ir aš nespėju padaryti nuotraukos, per skubotą judesį ji gaunasi neryški.“
Paroda „Neapčiuopiami ryšiai“ veikia ketvirtadieniais 16:00–19:00 val. gegužės 11–29 d. (arba kitu laiku susitarus info@isgirsti.lt). Adresas: „išgirsti“, Darbininkų g. 8–1 (atvira laiptinė, trys laipteliai aukštyn), Vilnius.
Skaitykite daugiau.
2023.04.05 / Išgalvotas pasaulis gali tapti užuovėja nuo žiaurios tikrovės, tačiau kyla klausimas: ar savo fantazijose galime jaustis saugūs? Menininkės sukurtos naivios būtybės pasižymi pažeidžiamu queer kūniškumu, tačiau turi ir savisaugos elementų: nagų, spyglių, ragų.
Būdama toli nuo namų, menininkė dažnai į Kyjivą grįžta mintimis, iš naujo išgyvena ryškias atminties akimirkas, užfiksuotas senuose įrašuose ir nuotraukose. Tad antroji parodos dalis dokumentuoja „Felt Cute, Might Delete Later“ performansą, kalbantį apie dar vieną eskapizmo apraišką — pabėgimą į skaitmeninę tikrovę pandemijos metu.
Paroda veikia ketvirtadieniais 16:00–19:00 val. balandžio 6–20 d. (arba kitu laiku susitarus). Adresas: „išgirsti“, Darbininkų g. 8–1 (atvira laiptinė, keli laipteliai į viršų), Vilnius.
Skaitykite daugiau.
2023.02.14 / Ateikite pavartyti leidinių, parymoti, išgerti arbatos, užsiimti tyliais savo reikalais ar pakalbinti bibliotininkės/o. Susipažinti su mūsų leidiniais galima čia. Kai kurias grožines knygas bus galima pasiimti namo. Iš namų visada galima atnešti daugiau nei pasiimta.
Skaitykla bus atvira kiekvieną ketvirtadienį 16.00–19.00 val., o kartais pratęsta renginiais. Adresas: „išgirsti“, Darbininkų g. 8–1 (atvira laiptinė, keli laipteliai į viršų), Vilnius.
2023.02.01 / Mūsų nuo 2015 metų vystytos LGBT+ artimųjų palaikymo ir informacijos grupės veiklos koordinavimą nuo šiol perima iš šios grupės išaugusi iniciatyva „Mamos už LGBTQ+ vaikus“ (kuri greitu metu bus įregistruota kaip atskira organizacija). Dėl prisijungimo prie grupės kreipkitės mamosuzlgbtq@gmail.com. Planuojama, kad artimųjų grupė ir toliau susitiks kas mėnesį.
2022.12.19 / „Kreivių“ ir „išgirsti“ draugus kviečiame paminėti žiemos saulėgrįžą. Gruodžio 22 d. 18.30 val. „išgirsti“ erdvėje. Programa – laisva arba sutartinė. Ateik viena arba su drauge, tik pranešk.
2022.09.26 / Tęsdami bendradarbiavimą su Norvegijos festivaliu „Oslo/Fusion“, pristatome trumpametražių filmų programos „Su meile, Ukraina“ peržiūrą Osle. Filmus su specialiu pristatymu galite pamatyti „Vega Scene“ (Hausmanns gate 28) rusgėjo 28 d. 18.45 val.
Skaitykite daugiau.
2022.09.26 / Po renginių Vilniuje queer festivalis „Kreivės“ rugsėjo 30 d.–spalio 2 d. persikelia ir į Kauną. Matysime dalį konkursinių „trumpikių“ bei filmus iš programų „Kryptys“ ir „Atmintys“. Programoje atsiras ir tik Kaunui skirti renginiai.
Vilniaus queer festivalis „Kreivės“ rugsėjo 30 d.–spalio 2 d. pratęsia savo renginių programą Kaune. Programoje – filmų seansai, paskaita, diskusija ir žurnalo pristatymas. Nemokami festivalio filmų seansai ir renginiai vyks kino centre „Romuva“ (Laisvės al. 54), socialiniame centre „Emma“ (A. Mickevičiaus g. 35), Švietimo istorijos muziejuje (Vytauto pr. 52) bei Kauno menininkų namuose (V. Putvinskio g. 56).
Skaitykite daugiau.
2022.09.10 / Mūsų dažnai klausia: „Tai kaip queer archyvas? Kiek objektų jau suarchyvavote? Kur galima juos išvysti?“ Queer archyvas ypatingas tuo, kad suteikia galimybę apie queer istoriją pasakoti queer būdu. Mums jis – pirmiausia ne artefaktų rinkinys (nors renkame ir juos), o būdas kalbėti apie queer atmintį ir istoriją. Vienas to rezultatų yra naujas „Kreivių“ žurnalo numeris.
Pradėję „išgir̃stì“ Lietuvos queer archyvo iniciatyvą, daug laiko skyrėme kitų šalių archyvų apžvalgai, pažinčiai su queer archyvistais. Siekdami išsiaiškinti kryptis, kuriomis galime judėti, supratome, kad jų yra begalė. Žurnale pabandėme prisiliesti ir prie to, ką Lietuvos ir kitų Baltijos šalių tyrėjai yra atradę apie queer žmonių istorijas. Linkime malonaus skaitymo, o queer istoriją kviečiame kurti kartu – prisidėti prie „išgir̃stì“ archyvo iniciatyvos pasakojimais, daiktais, nuotraukomis. Rašykite mums archyvas@isgirsti.lt.
Naująjį „Kreivių“ žurnalo numerį pristatome rugsėjo 11 d. 18.30 val. Vilniaus Kirtimų kultūros centre ir spalio 2 d. 16.00 val. Kauno menininkų namuose. Jį galite gauti ir parašę zurnalas@festivaliskreives.lt.
2022.09.09 / Rugsėjo 7–11 d. Vilniuje vykstančio queer festivalio „Kreivės“ proga kalbamės su dviem režisierėmis iš Ukrainos – Olena Siyatovska ir Zhanna Ozirna. Festivalio metu rodomas Olenos Siyatovskos filmas „Jūsų Mišelė“ (2021) – translytės merginos, gyvenančios Kyjive, portretas – dalyvauja festivalio trumpametražių filmų konkursinėje programoje. Zhannos Ozirnos filmas „Ryšys“ (2018) fiksuoja metus trukusį atsiskleidimo šeimai procesą. Festivalio metu Vilniuje lankosi abi režisierės.
Programos „Su meile, Ukraina“ peržiūra ir susitikimas su režisierėmis vyks rugsėjo 11 d. 14.30 val. Vilniaus kino centre „Skalvija“.
Interviu skaitykite čia.
2022.09.08 / Penktadienį, rugsėjo 9 d., 14.00 val. „išgirsti“ erdvėje (Darbininkų g. 8-1) kviečiame susitikti, išgerti kavos ar arbatos ir pabendrauti su festivalio „Kreivės“ svečiais.
2022.09.07 / Vilniuje rugsėjo 7–11 d. į ekranus devintąjį kartą sugrįžta queer festivalis „Kreivės“. Festivalio filmų programoje – konkursinė trumpametražių filmų programa, bendroji festivalio programa „Kryptys“, queer kiną istorinėje perspektyvoje apmąstančios „Atmintys“ bei specialus seansas, skirtas Ukrainos queer kinui.
Apie visus konkursinės trumpametražių programos filmus trumpai papasakoti tikriausiai nepavyks, nors ir „Konkursinių trumpikių“ programoje dėl jų ilgesnės trukmės šiemet kiek mažiau nei įprastai. Tačiau įvairovė išlieka ir kiekvienas sugebės surasti savo favoritų.
Skaitykite daugiau.
2022.09.05 / Artėjančio Vilniaus queer festivalio „Kreivės“ proga (Vilniuje jis vyks rugsėjo 7–11 d.) pasikalbėjome su belgų režisieriumi Kareliu Tuytschaeveriu. Festivalio metu bus rodomas jo filmas „Ramiau, smarkuoli“ (2022) apie psichologo ir kurčio vaikino santykius, skatinančius psichologą pažvelgti ir į savo paties problemas ir gyvenimą. Festivalio metu Vilniuje lankysis ir pats režisierius.
Filmo „Ramiau, smarkuoli“ peržiūra ir pokalbis su režisieriumi vyks rugsėjo 8 d. Vilniaus kino centre „Skalvija“.
Interviu su režisieriumi skaitykite čia.
2022.09.01 / Nuo spalio atnaujiname LGBT+ (draugiškos) psichologinės paramos grupės susitikimus ir kviečiame prisijungti naujus dalyvius. Jeigu norėtum prisijungti arba turi klausimų, rašyk mums parama@isgirsti.lt arba čia.
Tai grupė, kurioje visai nebūtina kalbėti apie lyties tapatybę ar seksualinę orientaciją, tuo pačiu nebūtina aiškinti, kas yra LGBT+. Joje kuriame saugią aplinką, kur kiekvienas dalyvis gali dalintis savo išgyvenimais ir sunkumais, bandyti geriau juos suprasti, ieškoti atsakymų ir sprendimų, gauti kitų dalyvių palaikymą ir palaikyti kitus, per tai geriau pažinti save.
Kassavaitiniai susitikimai vyks antradienių vakarais Vilniuje. Vieno susitikimo trukmė – 2 ak. val.
Daugiau informacijos rasite čia.
2022.08.20 / Pradedame skelbti šių metų Vilniaus queer festivalio „Kreivės“ filmų programą. Ją sudarys bendroji programa „Kryptys“, konkursinė trumpametražių filmų programa, išplėsta „Atminčių“ programa bei Ukrainai skirtos specialiosios peržiūros.
„Kreivės“ prasidės Vilniuje rugsėjo 7–11 d., o mėnesio pabaigoje persikels į Kauną.
Su besipildančia programa galima susipažinti festivaliskreives.lt.
2022.08.05 / Rugpjūčio 9 d., likus mėnesiui iki atidarymo, Vilniaus queer festivalis „Kreivės“ kviečia į nemokamą queer kino klasikos peržiūrą po Liubarto tiltu.
Ar įmanoma atrasti dalį savęs klaidžiojant nepažįstamais takais? Amerikos eksperimentinio queer kino kūrėja Barbara Hammer filme „Mano babuška: ukrainietiškų tapatybių paieškos“ dokumentuoja savo 2000-aisiais vykusią kelionę į Ukrainą, kurios metu ne tik bando atrasti savo šeimos šaknis, bet ir domisi neseniai išsilaisvinusios šalies problemomis, permainomis.
Skaitykite daugiau.
2022.05.25 / Kartu su Trans Autonomija kviečiame šeštadienio vakarą susirinkti „išgirsti“ erdvėje filmo peržiūrai. Valandos trukmės filmas tyrinėja trijų trans vyrų gyvenimą, santykį su aplinkiniais ir darbu. Po peržiūros turėsime laiko pokalbiams.
Taip pat tai bus paskutinė proga apsilankyti erdvėje veikiančioje Alex Kochan parodoje „Iš tamsos šviesa“ ir pabendrauti su menininku. Paroda atvira nuo 16.00 val.
Lauksime jūsų „išgirsti“ erdvėje (Darbininkų g. 8-1) šį šeštadienį, gegužės 28d., nuo 18.30 val., filmo peržiūrą pradėsime 19.00 val.
2022.05.24 / Lietuvos psichologų sąjunga išsiuntė atvirą laišką valstybės vadovams, kuriame reiškia palaikymą Civilinės sąjungos įstatymui. Anot svarbiausios psichologų organizacijos Lietuvoje, tos pačios lyties santykių sureaguliavimas padėtų gerinti LGBT+ bendruomenės psichologinę savijautą, kuri Lietuvoje – viena prasčiausių visoje Europos Sąjungoje.
Skaitykite daugiau.
2022.05.16 / Alex Kochan kūryboje atsispiria nuo savo, kaip translyčio žmogaus, gyvenimiškų pastebėjimų apie lytį ir LGBT+ bendruomenės veikimą sociume. Nesusipratimus, paradoksus, marginalizavimą Alex verčia į savitą gyvūnėlių ir simbolių kalbą. Sąsajų tarp žvėriško ar velniško vaizdo ir nenormatyvinių lyties bei seksualumo apraiškų paieškoje pasitelkiamos įvairios grafikos technikos, kaip ofortas, šilkografija ir iliustracija.
Paroda veikia ketvirtadieniais–šeštadieniais 16:00–19:00 val. gegužės 19–28 d. Adresas: „išgirsti“, Darbininkų g. 8–1 (atvira laiptinė, keli laipteliai į viršų), Vilnius.
Skaitykite daugiau.
2022.03.19 / Šiais metais fotografui Virgilijui Šontai (1952–1992) būtų sukakę 70 metų. Kovo 25–balandžio 23 d. šio išskirtinio menininko darbai pristatomi fotografijos parodoje „Šonta. Iš archyvų“. Vilniaus queer erdvėje „išgirsti“ rengiamoje parodoje klausiama, kas sudaro menininko archyvą, kas ir kaip nusprendžia, kokie kūriniai yra pateikiami viešam žvilgsniui, kam ir kaip suteikiamas balsas kalbėti apie atmintį, kokie archyvai tampa didžiųjų įvykių informacijos šaltiniais.
Paroda veiks penktadieniais ir šeštadieniais 16:00–19:00 val. nuo 2022 m. kovo 25 iki balandžio 23 d. Adresas: „išgirsti“, Darbininkų g. 8–1 (atvira laiptinė, keli laipteliai į viršų), Vilnius.
Skaitykite daugiau.
2021.11.27 / Pradėję kurti Lietuvos queer archyvą, tęsiame pažintį ir semiamės patirties iš kitų LGBT+ archyvavimo iniciatyvų. Lapkričio 29–gruodžio 1 d. lankysimės Estijoje, kur surengsime dvi konsultacijas su čia gyvenančiais tyrėjais Rebeka Poldsam (Talinas) ir Taavi Koppel (Keila), turinčiais daug patirties su LGBT+ atminties tyrinėjimu ir kaupimu. Taavi Koppel šiuo metu dirba Harju apskriƟes muziejuje, kuriame kaupia LGBT+ istorijos kolekciją. Augustas Čičelis ir Viktorija Kolbešnikova turės galimybę apsilankyti šiame muziejuje ir atlikti interviu su tyrėjais. Konsultacijos apims klausimus apie LGBT+ atminties tyrinėjimą, istorijos atgavimą, duomenų pasiekiamumą, tyrimų metodus, istorijos išsaugojimą ir archyvavimą.
O gruodžio 15–19 d. lankysimės Liublianoje (Slovėnija) įsikūrusioje „ŠKUC-LL“ organizacijoje. Tai anksčiausiai postsocialistinėje Rytų Europoje įkurta lesbiečių organizacija, kuri 2001 m. pradėjo plėtoti biblioteką ir archyvą. Šiandien čia kaupiama išsamiausia LGBT+ kultūros ir seksualumo kolekciją Balkanų šalyse. Organizacija iki šiol savo veiklą grindžia kairiąja ir feminisƟne teorija, aktyvizmu, bendradarbiauja su kitomis žmogaus teisių organizacijomis.
2021.11.23 / Viešai atskleisdamos savo orientaciją, vienalytės poros yra priverstos ne tik atlaikyti visuomenės kritiką, pažeminimą, bet ir neretai patirti artimųjų atstūmimą. Tai liudija neseniai sociologo dr. Liutauro Labanausko bendradarbiaujant su Lietuvos žmogaus teisių centru, atliktas tyrimas, kuriame apie tokius išgyvenimus prakalbo vienalytės poros. Pasak specialistų, komentavusių situaciją, patiriamas spaudimas ir institucinė diskriminacija iš tiesų sukelia galybę psichologinių iššūkių bei neretai užkerta kelią kokybiškam gyvenimui, nustumia šiuos žmones į socialinius paribius.
Skaityti daugiau.
2021.11.09 / Kviečia į ukrainiečių menininkės AntiGonna parodą „Pasimatymas“ ir leidinio „Baby Book“ pristatymą. Renginys vyks lapkričio 14 d. 18.00 val. „išgir̃stì“ erdvėje Vilniaus Naujininkuose (Darbininkų g. 8-1), praėjus dienai po menininkės personalinės parodos „Velniai“ atidarymo Klaipėdoje.
Parodoje bus pristatomi du meninkės videodarbai. To paties kaip paroda pavadinimo darbas „Pasimatymas“ tampa centriniu jos elementu. Autorės teigimu, tai lesbietiškas trumpas filmas apie vidinę autoagresiją ir troškimus, pasiklydusius realybėje ir seksualinėse fantazijose. Juo tyrinėjama, kiek mes trokštame tiesiog mylėti ir būti mylimi, o kiek pavirsti savo auką praryjančiais monstrais. Mes esame vieni, tačiau kažkada einame į pasimatymą.
Registruokitės į renginį el. p. info@isgirsti.lt arba tel. 868412216. Lankytojai privalo turėti galiojantį galimybių pasą.
Skaitykite daugiau.
2021.10.19 / Pradedame rinkti LGBT+ (draugišką) psichologinės paramos grupę. Parašyk mums parama@isgirsti.lt, jeigu norėtum dalyvauti grupėje ar gauti daugiau informacijos.
Tai grupė, kurioje visai nebūtina kalbėti apie lyties tapatybę ar seksualinę orientaciją, tuo pačiu nebūtina aiškinti, kas yra LGBT+. Joje kursime saugią aplinką, kur kiekvienas dalyvis galės dalintis savo išgyvenimais ir sunkumais, bandyti geriau juos suprasti, ieškoti atsakymų ir sprendimų, gauti kitų dalyvių palaikymą ir palaikyti kitus, per tai geriau pažinti save.
Kassavaitinius susitikimus planuojame pradėti lapkritį Vilniuje. Vieno susitikimo trukmė – 2 ak. val.
2021.09.29 / Kartu su „Jaunimo linija“ LGBT+ artimuosius kviečiame registruotis į jiems skirtus praktinius emocinės paramos pagrindų mokymus, užpildant preliminarią registracijos formą (iki spalio 6 d.).
Planuojama, kad praktiniai mokymai vyks lapkričio 6 d. 10.00-17.00 val. Vilniuje (reikalingas galimybių pasas). Tačiau užpildykite formą net ir tuo atveju, jei norėtumėte, tačiau negalėtumėte mokymuose dalyvauti planuojamą dieną ar laiku.
Mokymų pagrindas yra ilgalaikė „Jaunimo linijos“ emocinės paramos savanorių rengimo programa, kuri, žinoma, yra žymiai ilgesnė ir intensyvesnė. Tačiau tikime, kad mokymai padės atsakyti į klausimus: kaip palaikyti kitą LGBT+ artimąjį ar LGBT+ žmogų? Kaip išlikti nuoširdžiu ir išbūti kartu „nepaskęstant“ kito sunkumuose? Kaip iš tiesų girdėti, ką paskoja kitas? Kokios įprastos reakcijos gali labiau pakenkti nei padėti? Kaip atpažinti ir reaguoti į užuominas apie savižudybes? Saugioje aplinkoje bus galima kalbėtis ir bendrai apie tai, kas rūpi ir neramina.
Jeigu turite klausimų dėl mokymų, rašykite augustas@isgirsti.lt.
2021.09.22 / Džiaugiamės galėdami tęsti bendradarbiavimą su „Nepatogiu kinu“, kuriame šiemet net keletas LGBT+ tematikos filmų ir atskira programa „Kaunas Pride“ įkvėptu pavadinimu „Mes esame visur“. 15-asis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis vyksta spalio 14–31 dienomis.
Skaitykite daugiau.
2021.09.20 / Džiaugiamės, kad šiais ir ateinančiais metais galime glaudžiau bendradarbiauti su Norvegijos queer festivaliu „Oslo/Fusion“, sudarant šio ir mūsų rengiamo festivalio „Kreivės“ programas bei keičiantis patirtimi.
„Oslo/Fusion“ vadovas jau lankėsi šių metų renginiuose Vilniuje, o mūsų organizacijos atstovai rengiasi dalyvauti spalio 1–10 d. vyksiančiame Oslo festivalyje, kur ne tik bendraus su festivalio komanda, mokysis ir semsis idėjų, bet ir dalyvaus festivalio žiuri.
2021.09.10 / Vilniuje vykstančiame queer festivalyje „Kreivės“ šiemet – Skandinavijos kino lauko akcentai. Diskusijose ir žiuri figūruoja Skandinavijos kino festivalių atstovai bei kūrėjai, o programoje – Šiaurės šalių filmai. Rugsėjo 10 d. kino centre „Skalvija“ vyks diskusija „Queer festivaliai kaip aktyvizmas“, kviesianti pažvelgti į santykį tarp kino festivalių ir aktyvizmo.
Bård Ydén, „Oslo/Fusion“ festivalio vadovas, Oscar Eriksson ir Melissa Lindgren, „Cinema Queer“ festivalio vadovai, bei Andrea Coloma, MIX COPENHAGEN festivalio vadovė , sutiko pasidalinti mintimis apie queer kino festivalių svarbą LGBT+ bendruomenei (ir ne tik) ir papasakoti įsimintiniausias festivalių organizavimo patirtis.
Skaitykite daugiau.
2021.09.09 / Kūnas tamsiais drabužiais priklaupia priešais altorių. Nuogas kūnas be jokių drabužių kybo ore, surištas virvėmis. Rieda ašara. „Mano filmas bando ieškoti mąstymo ribų – to transcendentinio taško, prie kurio galima priartėti ir per dvasines, ir per seksualines praktikas, kai tavo logiškos, teorijas kuriančios smegenys užbuksuoja ir nebegali eiti toliau“, – apie naujausią savo dokumentinį filmą „Geismo kančia“ sako Maja Borg. „Geismo kančia“ – šių metų festivalio „Kreivės“ programoje, jame M. Borg tyrinėja nutrūkus traumuojantiems santykiams kamuojantį ilgesį.
Dokumentinio filmo „Geismo kančia“ (Passion, rež. Maja Borg, 2021 m.) peržiūra ir pokalbis su M. Borg vyks kino centre „Skalvija“ ketvirtadienį, rugsėjo 9 d.
Skaitykite daugiau.
2021.09.08 / Vilniuje prasideda festivalis „Kreivės“. Jame – trys trumpametražių filmų programos, pristatančios gilius, įvairialypius queer patirčių naratyvus. Šių istorijų geografija – plati, aprėpianti naktinio reivo melancholiją Prancūzijoje, Velykų šventadienį Bulgarijoje, chaotišką šiuolaikinės Varšuvos kakofoniją, tris seseris, kikbokso ir krepšinio pagalba kovojančias prieš patriarchatą Slovėnijoje, ir kitus veikėjus, kurių tapatybės netelpa tik vienoje linijoje, o sankryžiškai persipina tarpusavyje, įkūnydamos migracijos atminties, bendruomenės ir priėmimo paieškas.
Skaitykite daugiau.
2021.09.03 / Šiemet kartu su pirmuoju ,,Kaunas Pride“ laikinojoje sostinėje vyksta ir queer festivalis ,,Kreivės“. Renginiai truks keturias dienas ir taps galimybe ne tik patirti queer kultūrą, bet ir būti su bendruomene bei ją palaikančiais žmonėmis nesaugumo ir bandymų riboti ,,Kaunas Pride“ eitynes fone. Vėliau, rugsėjo 8 d., festivalis kelsis į Vilnių.
Aplink ,,Kaunas Pride“ vykstančios ,,Kreivės“ kvies į filmų peržiūras, diskusijas, vakarėlius, kreivos kūrybos skaitymus. ,,LGBT žmonės egzistuoja visur, todėl visiems turi būti prieinama queer kultūra ir kūryba. ,,Kreivių“ programa sudaryta taip, kad kiekvienas norintis gali pamatyti visus filmus, sudalyvauti renginiuose. Niekas nesidubliuoja. Nesinori išblaškyti bendruomenės ar riboti galimybes dalyvauti“, – sako vienas iš festivalio organizatorių Augustas Čičelis.
Daugiau apie renginius.
2021.07.15 / Prieš 25 metus pasirodė filmas „Arbūzė“ (angl. „The Watermelon Woman“). Queer kino klasika tapusi juosta buvo pirmasis filmas, režisuotas afroamerikietės lesbietės Cheryl Dune. Juosta pagaliau pasiekia ir sostinės kino mylėtojus – į nemokamą filmo peržiūrą kviečia festivalis „Kreivės“.
Filmą „Arbūzė“ išvysti nemokamai galima liepos 15 d., ketvirtadienį, 21.00 val. „Patiltės“ erdvėje po Liubarto tiltu Vilniuje.
Daugiau apie peržiūrą.
2021.04.19 / Buriantis į bendruomenes, dalis jų išgyventų istorijų lieka benamės arba apgyvendinamos neišgirstos. „išgir̃stì“ – tai kultūrinė-socialinė erdvė Vilniuje, Naujininkuose, kuri iš lėto įkurdina neheteronormatyvias patirtis.
Erdvė ir projektas „Erdvė bendruomenei“ atidaromi tarpdisciplininio menininko Anton Karyuk paroda „Guilty Fresher“ 2021.04.19–05.14. Tai – dalis Lietuvoje gyvenančio ukrainiečių kilmės menininko projekto, tyrinėjančio seksualinių fetišų spektrus ir jų estetinius komponentus.
„išgir̃stì“ erdvę siekiama įveiklinti LGBT+ bendruomenės poreikiams. Čia pradėtas kaupti queer archyvas. Renkami artefaktai – leidiniai, nuotraukos, asmeniniai užrašai ir daiktai, kurie dėliotų istoriją ar pateiktų jos queer interpretaciją, nutylėtą požiūrio tašką.
Prie archyvo kviečiama prisidėti Lietuvos queer meno raidai aktualiais įrašais ir kitais asmeninei ar bendruomenės istorijai svarbiais objektais. „išgir̃stì“ taip pat laukia LGBT+ menininkų iniciatyvų, pasiūlymų parodoms bei susitikimams.
Mus aplankyti galite tik iš anksto užsiregistravę.
2021.04.09 / Neapykanta neheteroseksualiems žmonėms Lietuvoje nuosekliai mažėjo. Prieš penkiolika metų su homoseksualiais asmenimis kaimynystėje gyventi nenorėjo du trečdaliai Lietuvos gyventojų, tačiau praėjusiais metais šis skaičius buvo sumažėjęs perpus.
Vis dėlto per pastaruosius mėnesių neapykanta LGBT+ bendruomenei, atrodo, išsiveržė su nauja jėga: nepastebėti niekinančių ir neretai susidoroti skatinančių komentarų socialiniuose tapo neįmanoma. Kai kurie politikai kitokio, nei jiems įprasta, seksualumo ar lytinės tapatybės žmones net pradėjo lyginti su teroristais.
Kaip šioje visuomenėje jaučiasi LGBT+ artimieji? Ar jie tiki, kad vieną dieną bus geriau? Apie tai pokalbis su viena iš atviro laiško autorių Rasa Račiene. Savo patirtimis ji taip pat dalijasi ir su kitais LGBTQ+ artimaisiais tam skirtoje grupėje.
Vis dėlto per pastaruosius mėnesių neapykanta LGBT+ bendruomenei, atrodo, išsiveržė su nauja jėga: nepastebėti niekinančių ir neretai susidoroti skatinančių komentarų socialiniuose tapo neįmanoma. Kai kurie politikai kitokio, nei jiems įprasta, seksualumo ar lytinės tapatybės žmones net pradėjo lyginti su teroristais.
Pokalbį skaitykite čia.
2021.04.02 / Artėjant vienai svarbiausių krikščioniškojo kalendoriaus švenčių – šv. Velykoms – LGBTQ+ artimieji išsiuntė atvirą laišką valstybės vadovams ir bažnyčios hierarchams. Laiške prašoma prisidėti mažinant neapykantą prieš LGBTQ+ asmenis bei jų artimuosius. Atvirą laišką pasirašė beveik 20 000 LGBTQ+ bendruomenę palaikančių asmenų.
Skaitykite daugiau.
2021.03.09 / Pradedame įgyvendinti virtualius kvalifikacijos kėlimo užsiėmimus, susijusius su pagalbos teikimu LGBT+ žmonėms (ypač jaunimui), „Jaunimo llnijos“ emocinės paramos savanoriams iš Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos. Kovo 15 d. suplanuotas užsiėmimas „Lytis mūsų kasdienybėje: nuo stereotipų iki laisvės pasirinkti“, kovo 22 d. – „Lytiškumas ir paauglystė: kaip atliepti jaunų žmonių poreikius?“, balandžio 17 d. – „Emocinės paramos teikimas LGB žmonėms“, o balandžio 24 d. – „Emocinės paramos teikimas trans* žmonėms“.
2021.03.01 / Apie LGBT+ žmonių artimuosius, jų reakcijas, išgyvenimus po artimojo atsiskleidimo ir galimus pagalbos sau bei kitiems būdus kalbasi Augustas Čičelis ir Grytė Ruzgė, iniciatyvos „išgir̃stì“ komandos nariai, vedantys psichologinio palaikymo grupes ir teikiantys pagalbą individualiai.
Pokalbį skaitykite čia.
2021.02.26 / Vasaris – LGBT+ istorijos mėnuo. Lietuvoje pradedama įgyvendinti queer archyvo iniciatyva, kurios idėja ir poreikis bendruomenėje sklandė jau kurį laiką. Fragmentų ir užuomazgų buvo ir anksčiau, tačiau projektas, bandantis konsoliduoti ir sistemingai rinkti medžiagą, randasi tik dabar.
Queer archyvas – tai LGBT+ žmonių istorijų ir patirčių kaupykla, kuri prisidės prie marginalizuotų žmonių istorijos permąstymo, tyrinėjimo, rašymo ir bendruomenės telkimo. Lietuvoje yra tyrinėtojų, kurie domisi queer istorija, tačiau jų darbai dažniausiai nugula universitetų stalčiuose arba reikalauja ilgos ir nuoseklios šaltinių paieškos. Todėl queer archyvas gali tapti vieta, kurioje bus kuriamas žinojimas apie LGBT+ bendruomenę.
Skaitykite daugiau.
2021.02.22 / „Jaunimo llnija“ kviečia vyresnes ugdymo įstaigų klases registruotis į užsiėmimus apie jausmų pažinimą, emocinės paramos ir psichologinės pagalbos galimybes ir naudą jauniems žmonėms, ypač patiriantiems socialinę atskirtį.
Užsiėmimo metu bus pristatomos emocinės paramos galimybės, akcentuojama jos nauda pažeidžiamoms grupėms, emocinius sunkumus išgyvenančiam jaunimui. Užsiėmimus, kurie planuojami nuo kovo mėnesio, ves patyrę „Jaunimo llnijos“ savanoriai, savanorių mokytojai. Vieno užsiėmimo trukmė – 1 ak. val.
Daugiau informacijos el. p. alvyda@jaunimolinija.lt.
2021.01.26 / Tikėjomės pirmiausia pristatyti mūsų naująją socialinę-kultūrinę erdvę Vilniaus Naujininkuose, tačiau suprantame, kad dar teks palaukti. Tad pradedame nuo atnaujintos mūsų virtualiosios erdvės. Be naujo rūbo yra ir nemažai naujos informacijos. Bus dar daugiau.
isgirsti.lt gali rasti ir skiltį apie naujas psichologinės pagalbos ir palaikymo galimybes LGBT+ žmonėms ir jų artimiesiems.
„išgirsti“ portalas ir „Facebook“ paskyra tampa ir pagrindiniais asociacijos „In corpore“ internetiniais namais (iki šiol egzistavusios atskira svetainė ir paskyra bus pašalintos).
Ačiū prie atnaujinimo dirbusiai komandai. Ir ačiū menininkui Anton Karyuk (antonkaryuk.com) už iliustracijas ir konsultacijas. Rašykite mums, jei turite pastabų ar pageidavimų dėl svetainės turinio. Mes stengsimės jį pildyti ir įvairinti.
2021.01.04 / LGBT+ artimųjų paramos ir informacijos grupė nuo šiol susitinka virtualiai. Artimiausias susitikimas – sausio 7 d. Kitas – vasarį. Susitikimai konfidencialūs, nemokami.
Rašykite mums parama@isgirsti.lt, jeigu norėtumėte dalyvauti, paklausti arba gauti individualų palaikymą.
© Severina Venckutė
LGBT+ community not only face discrimination from the outside, increased risk of abuse and fewer opportunities, but also more often suffer from stress, depression, lower self-esteem, self-destructive behaviours. However, often LGBT+ people suffer alone and do not seek for help, since it is not available or reliable (or is seen as such). In Lithuania there is a lack of open and safe social-cultural spaces, initiatives of community empowerment.
The project “Space for Community: LGBT+ Social-cultural Activism and Support” aims to empower LGBT+ community, including not only non-heterosexual and transgender people but also their families, by developing social-cultural platform dedicated for the community and possibilities of emotional and informational support and psychological help.
Building upon the existing platforms and bilateral cooperation, we are developing a space for social-cultural LGBT+ activism, consisting of open and semi-open film screenings, discussions, queer readings and other events, started queer archive and social-cultural centre, informational campaign. We are also creating some new services of emotional and informational support and psychological help, and improving already existing ones, encompassing individual and group counselling, developing of the support group for the families (mainly parents) of LGBT+, updated portal isgirsti.lt, training activities for emotional support volunteers, meetings (activities) with youth at regional schools, other outreach activities. There will be additional attention paid to development and capacity building of the organisations implementing the project.
The project was implemented together with the emotional support helpline “Youth Line”, social centre “Emma” from Kaunas and film festival “Oslo/Fusion” from Oslo. The project was supported by the Active Citizens Fund, EEA Grants.
03.05.2023 / We are completing the initiative “Space for Community” and, together with Kaunas’ Artists’ House, we are opening the second part of the “Indecent Evenings” series “Naglis”, dedicated to the exploration of the manifestations of queer culture in the 1990s.
We will take a deeper look into the explosive charge of the 1990s – from the first gay magazines and lesbian parties, to murders, paedophilia scandals and other news from the crime section. We will talk about existing queer archiving practices in the region, share knowledge and personal experiences about queer history and its creation, discuss the results of the project “Space for Community”. And we will watch the short films “Afterimages” and “Kisieland” by Karol Radiszewski. These complementary documentaries bear witness to the experiences of the Polish queer community in the 1980s. The films focus on the stories of activist and editor of the cult gay magazine Filo, Ryszard Kisiel.
The event will take place at Kaunas Artists House (V. Putvinskio g. 56, Kaunas) on May 12, 2023, at 5.00 PM.
Read more.
02.05.2023 / On May 11–29, we are happy to invite you to the first solo exhibition of Ieva Kotryna Ski, an artist working between Vilnius and Paris, “Intangible Connections”.
“In the corner of my eye I see you across the room, I turn my head away and feel the melting wax, burning feeling turns into the hard shell, I scrape it away. For a moment I can’t feel glass in my hand, phone does not recognize my fingerprint and I am late to take a picture, in the hasty movement it turns out blurry.”
The exhibition runs from May 11 to 29, open on Thursdays at 4–7 PM (or by appointment via info@isgirsti.lt). Venue: išgirsti, Darbininkų g. 8–1 (apartment building, one flight up from the entrance), Vilnius.
More here.
05.04.2023 / A fictional world can be a refuge from harsh reality, but it begs the question – can we feel safe in our fantasies? Naive creatures conjured up by the artist have vulnerable queer bodies, but also exhibit elements of self-protection – claws, spikes, horns.
While away from home, the artist often returns to Kyiv in her thoughts, reliving vivid moments of memories through videos and photos of before. So the second part of the exhibition is a documentation of the performance Felt Cute, Might Delete Later, which talks about another manifestation of escapism – fleeing to digital reality during the pandemic.
The exhibition is open on April 6–20 on Thursdays at 4.00–7.00 PM (or by appointment). Address: “išgirsti”, Darbininkų g. 8–1, Vilnius.
More here.
14.02.2023 / Come and browse through the publications, have a cup of tea, do your own quiet business or talk to the librarian. Check out our publications here. Some fiction books will be available to take home. You can always bring more than you take.
The reading room will be open every Thursday 4.00–7.00 PM, sometimes extended by events. Address: Darbininkų g. 8–1 (open entrance, a few steps up), Vilnius.
19.12.2022 / We invite you to celebrate the winter solstice together with friends of “išgirsti” and “Kreivės”. On 22 December at 6.30 PM. In the “išgirsti” space. Come alone or with a friend, just let us know.
26.09.2022 / Continuing our cooperation with the Norwegian festival “Oslo/Fusion”, we are pleased to present a screening of the short film programme “Love, Ukraine” in Oslo. The films with a special presentation can be seen at Vega Scene (Hausmanns gate 28) on May 28, at 6.45 PM.
Read more.
26.09.2022 / After the events in Vilnius, the Queer Festival “Kreivės” moves to Kaunas on September 30–October 2. We will see some of the competition shorts as well as films from the “Directions” and “Memories” programmes. The programme will also include events dedicated exclusively to Kaunas.
The Vilnius Queer Festival extends its programme of events in Kaunas from 30 September to 2 October. The programme includes film screenings, a lecture, a discussion and a magazine launch. Free screenings and events will take place at the Romuva Cinema Centre (Laisvės al. 54), the Emma Social Centre (A. Mickevičiaus g. 35), the Museum of the History of Education (Vytauto pr. 52) and the Kaunas’ Artists’ House (V. Putvinskio g. 56).
More here.
10.09.2022 / We are often asked: So how is the queer archive? How many objects have you already archived? Where can you see them? The queer archive is special because it allows us to tell queer stories in a queer way. For us, it is not primarily a collection of artefacts (although we do collect them), but a way to talk about queer memory and history. One of the results of this is the new issue of the “Kreivės” magazine.
When we started the Lithuanian Queer Archive initiative, we spent a lot of time looking at archives in other countries and getting to know queer archivists. In order to find out what directions we could go in, we realised that they were infinite. In the magzine, we have also tried to touch on what Lithuanian and other Baltic researchers have discovered about the stories of queer people. We wish you a pleasant reading experience, and we invite you to create queer history together – to contribute to the initiative of the “išgirsti” archive with stories, objects and photos. Write to us at archyvas@isgirsti.lt.
The new issue of the “Kreivės” magazine will be launched on September 11, at 6.30 PM, at the Vilnius Kirtimai Cultural Centre on November 11th and on October 2, at 4.00 PM, at Kaunas’ Artists’ House. You can also get it by writing to zurnalas@festivaliskreives.lt.
08.09.2022 / On Friday, 9 September, at 14.00, we invite you to meet, have a cup of coffee or tea and chat with the guests of the festival “Kreivės” at the “išgirsti” space (Darbininkų g. 8-1).
07.09.2022 / The queer festival “Kreivės” returns to Vilnius for the ninth time on September 7–11. The festival’s film programme includes a short film competition, the general festival programme “Directions”, “Memories”, which reflects on queer cinema from a historical perspective, and a special screening dedicated to Ukrainian queer cinema.
It is probably not possible to cover all the films in the Competition Shorts programme in a short summary, although the Competition Shorts programme is also slightly smaller than usual this year due to their longer duration. However, the variety remains and everyone will be able to find their favourites.
More here.
05.08.2022 / On August 9, one month before its opening, Vilnius Queer Festival “Kreivės” invites you to a free screening of queer classics under the Liubartas bridge.
Is it possible to discover a part of yourself while wandering down unfamiliar paths? In “My Babushka: The Search for Ukrainian Identities”, American experimental queer filmmaker Barbara Hammer documents her journey to Ukraine in the 2000s, during which she not only tries to discover her family roots, but also takes an interest in the problems and changes of the newly liberated country.
More here.
25.05.2022 / Together with Trans Autonomy, we invite you to gather on Saturday evening at the “išgirsti” space for a film screening. The hour-long film explores the lives of three trans men, their relationship with others and their work. We will have time for conversation after the screening.
This will also be the last chance to visit Alex Kochan’s exhibition “Light from the Darkness” at the space and to talk with the artist. The exhibition is open from 4.00 PM.
We look forward to seeing you at the space (Darbininkų g. 8–1) this Saturday, May 28, from 6.30 PM, with the film screening starting at 7.00 PM.
16.05.2022 / Alex Kochan’s work draws on his own life observations as a transgender person about gender and the functioning of the LGBT+ community in society. Alex translates misunderstandings, paradoxes and marginalisation into a unique language of animals and symbols. The search for connections between the beastly or devilish image and non-normative manifestations of gender and sexuality involves various printmaking techniques such as etching, silkscreen and illustration.
The exhibition is open on May 19–28 from Thursday to Saturday at 4.00–7.00 PM. Address: “išgirsti”, Darbininkų g. 8–1, Vilnius.
More here.
19.03.2022 / This year the photographer Virgilijus Šonta (1952–1992) would have been 70 years old. From March 25 to April 23, the work of this exceptional artist is presented in the photography exhibition “Šonta. From the Archives”. The exhibition, organised at the Vilnius queer space “išgirsti”, asks what constitutes an artist’s archive, who decides which works are put in the public eye, who is given a voice to speak about memory, and which archives become sources of information for major events.
The exhibition will be open on Fridays and Saturdays at 4.00–7.00 PM from March 25 to April 23. Address: “išgirsti”, Darbininkų g. 8–1, Vilnius.
More here.
27.11.2021 / As we begin to develop the Lithuanian Queer Archive, we continue to learn about and learn from other LGBT+ archival initiatives. From November 29 to December 1, we will be visiting Estonia, where we will hold two consultations with local researchers Rebecca Poldsam (Tallinn) and Taavi Koppel (Keila), who have extensive experience researching and collecting LGBT+ memory. Taavi Koppel is currently working at the Harju County Museum, where he is building a collection of LGBT+ history. Augustas Čičelis and Viktorija Kolbešnikova will have the opportunity to visit the museum and interview the researchers. The consultation will include questions about LGBT+ memory research, history retrieval, data accessibility, research methods, preservation and archiving.
Whereas during December 15–19, we will visit ŠKUC-LL in Ljubljana, Slovenia. This is the earliest lesbian organisation founded in post-socialist Eastern Europe, which started developing a library and archive in 2001. Today, it houses the most comprehensive collection of LGBT+ culture and sexuality in the Balkans. The organisation’s work is still based on left and feminist theory, activism and cooperation with other human rights organisations.
09.11.2021 / We are happy to invite to the exhibition “Date” by Ukrainian artist AntiGonna and the presentation of the publication “Baby Book”. The event will take place on November 14, at 6.00 PM, at “išgirsti” space in Vilnius Naujininkai (Darbininkų g. 8–1), a day after the opening of the artist’s solo exhibition “Devils” in Klaipėda.
The exhibition will encompass two video works by the artist. The work with the same title as the exhibition, “Date”, becomes its central element. According to the artist, it is a lesbian short film about inner self-aggression and desires lost in reality and sexual fantasies. It explores how much we long to simply love and be loved, and how much to turn into monsters that devour their victims. We are alone, but one day we go on a date.
Register for the event at info@isgirsti.lt or tel. 868412216. Visitors must have a valid Opportunity Pass.
19.10.2021 / We are starting to gather an LGBT+ (friendly) psychological support group. We are planning to start weekly meetings in November in Vilnius. Email us at parama@isgirsti.lt if you would like to join the group or for more information.
This is a group where you don’t have to talk about gender identity or sexual orientation, and you don’t have to explain what LGBT+ is. We will create a safe environment where each participant can share their experiences and difficulties, try to understand themselves better, find answers and solutions, and get support from and be supported by the other participants, and through this get to know themselves better.
20.09.2021 / We are delighted to be able to collaborate more closely with the Norwegian queer festival “Oslo/Fusion” during this and the upcoming year, by programming and exchanging experiences between “Oslo/Fusion” and “Kreivės”.
The director of “Oslo/Fusion” has already visited this year’s events in Vilnius, whereas representatives of our organisation are preparing to participate in the Festival in Oslo on October 1–10, where they will not only interact with the festival team, learn and get inspired, but also take part in the festival jury.
03.09.2021 / This year, along with the first Kaunas Pride, the Queer Festival “Kreivės” is taking place in Kaunas. The events will last for four days and will be an opportunity not only to experience queer culture, but also to be with the community and the people who support it, against the backdrop of insecurity and attempts to restrict the Kaunas Pride march. Later, from September 8, the festival will move to Vilnius.
Around Kaunas Pride, “Kreivės” will invite you to film screenings, discussions, parties and queer readings. “LGBT people are everywhere, and queer culture and creativity should be accessible to everyone. The programme of “Kreivės” is structured in such a way that everyone can see all the films and take part in the events. There is no overlap. We don’t want to scatter the community or limit the possibilities of participation,” says Augustas Čičelis, one of the organisers of the festival.
More here.
15.07.2021 / was released 25 years ago. The classic of queer cinema was the first film directed by African-American lesbian Cheryl Dune. The film is finally reaching the capital’s cinema lovers, with a free screening from the “Kreivės” festival.
“The Watermelon Woman” will be screened at Patiltė (under the Liubartas Bridge) in Vilnius on Thursday, July 15, at 9.00 PM.
19.04.2021 / As communities form, some of the stories they live through remain homeless or get housed without being properly heard. The cultural-social space “išgir̃stì”, located in the middle of the working-class residential neighbourhood of Naujininkai in Vilnius, is a place for non-heteronormative narratives.
The space and the project “Space for Community” open with “Guilty Fresher”, an art exhibition by Anton Karyuk, 21.04–14.05.2021. It is part of a wider project by the Lithuanian-based Ukrainian artist exploring the spectra of sexual fetishes and their aesthetic components.
The “išgir̃stì” space seeks to serve the LGBTQ+ community. It will house a queer archive, a collection of publications, images, recordings and other artefacts with the view to construct a history or its queer interpretation, a point of view hitherto unheard.
“išgir̃stì” invites everyone to contribute to the archive with objects significant for personal or community queer history. The new cultural-social space is also open to initiatives, exhibitions and meetings of LGBTQ+ artists and curators.
You can visit us only upon registration.
26.02.2021 / The Queer Archive initiative, the idea of which has been floating around in the community for some time now, was launched in Lithuania in 2021. There were fragments and hints before that, but the project, which attempts to consolidate and systematically collect material, is emerging only now.
The Queer Archive is a repository of LGBT+ people’s stories and experiences that will contribute to community building, rethinking, researching and writing histories of marginalised people. There are scholars in Lithuania who are interested in queer history, but their work is usually buried in university drawers or requires a long and consistent search for sources. The Queer Archive can therefore be a place where knowledge about the LGBT+ community is built.
26.01.2021 / We were hoping firstly to introduce our new social-cultural space in Naujininkai, Vilnius, but we understand that we will just have to wait more. Thus we are starting with our updated virtual home. Apart from new looks one can find a lot of new information (mostly in Lithuanian though). More to come.
On isgirsti.lt one can also find some information about our new psychological support services for an extended LGBT+ community.
“išgirsti” website and Facebook page become the main virtual home for the Association “In Corpore” too (separate sites will be removed).
Thanks for the team which has been working hard on this renovation, and a separate thanks to the artist Anton Karyuk (antonkaryuk.com) for all the illustrations and consultations. Let us know if you have some suggestions or remarks about the content. We will do our best to diversify it and add new information soon.