„išgirsti“ – tai ir kultūrinė-socialinė erdvė Vilniuje, Naujininkuose. Joje glaudžiasi „išgirsti“ ir „Kreivių“ iniciatyvos. Erdvė pritaikyta mažiems LGBT+ renginiams (kino peržiūroms, parodoms, susitikimams, paskaitoms). Taip pat čia teikiame psichologinę pagalbą ir palaikymą.
Kaupiame queer biblioteką bei archyvą. Parašyk mums, jeigu norėtum prisidėti leidiniais, nuotraukomis, įrašais, kitais asmeninei ar bendruomenės istorijai svarbiais objektais.
Siekdami kurti jaukią ir saugesnę aplinką, išlaikyti gerus santykius su kaimynais, paskirstyti resursus ir suteikti reikiamą dėmesį, lankytojų skaičių planuojame iš anksto.
Erdvė yra atvira kitų LGBTQ+ organizacijų ir iniciatyvų veiklai. Renginių kambario plotas – 17 m2 (aukštis – 2,6 m), talpina iki 16 kėdžių.
Nuo vasario 16 d. ketvirtadieniais 16.00–19.00 val. atveriame „išgirsti“ skaityklą. Ateik pavartyti leidinių, parymoti, išgerti arbatos, užsiimti tyliais savo reikalais ar pakalbinti bibliotininkės/o.
Su mūsų leidiniais gali susipažinti čia. Kai kurias grožines knygas galima pasiimti namo. Iš namų visada galima atnešti daugiau nei pasiimta.
Skaityklą planuojame kartais pratęsti renginiais.
Kviečiame sekti naujienas facebook.com/isgirsti.
info@isgirsti.lt, +370 684 12216
Darbininkų g. 8–1, Vilnius
10 ir 17 troleibusai, 3G, 1, 3, 4, 41, 42, 78 ir 122 autobusai
Mus paremti galite šiais būdais.
“išgirsti” is also a cultural-social space in Naujininkai, Vilnius. It houses “išgirsti” and “Kreivės” initiatives, and is devoted to small queer cultural and social happenings (film screenings, exhibitions, meetings, lectures) and psychological support.
We are also developing a queer library and archive. Let us know if you would like to donate a book, photos or other objects, which could be important for the community or your personal queer history.
Our reading room is open on every Thursday at 4.00–7.00 PM, sometimes extended by other events. You can see our publications here.
We are trying to create a homely and safer space, maintain good relations with our neighbours, distribute recourses and attention well, thus we are planning the number of our visitors in advance.
The space is also available for other queer initiatives and meetings. The size of the main room is 17 m2 (height – 2.6 m).
info@isgirsti.lt, +370 684 12216
Darbininkų g. 8–1, Vilnius
Trolleybuses 10 & 17, buses 3G, 1, 3, 4, 41, 42, 78 & 122
You can support us via Paypal.
Kartais aplinkiniams ir pačiam subjektui nėra iki galo aišku, kuomet potraukį, domėjimąsi ir žavėjimąsi kuo nors galima laikyti norma. Beveik kiekvienas žmogus patiria tam tikrus stimulus, kurie jam gali iššaukti stiprias reakcijas, nors daugelis kitų žmonių analogiškiems stimulams yra visiškai abejingi. Taigi beveik visi mes gimstame su tam tikrais polinkiais arba juos išvystome labai ankstyvame amžiuje.
Dalis mokslininkų iki šiol linkę patologizuoti fetišizmą, tuo tarpu kiti jo nelaiko sutrikimu. Pavyzdžiui, amerikiečių psichologas D. M. Reinish perkelia fetišizmą iš psichopatologijos srities į antropologijos ir estetikos lauką. 2018 m. gruodį Pasaulinė sveikatos organizacija išbraukė fetišizmą iš Tarptautinio ligų klasifikatoriaus. Ši klasifikatoriaus versija įsigalios 2022 m.
Tarpdisciplininio menininko Anton Karyuk paroda „Guilty Fresher“. Tai – dalis Lietuvoje gyvenančio ukrainiečių kilmės menininko projekto, tyrinėjančio seksualinių fetišų spektrus ir jų estetinius komponentus.
Paroda veikia ketvirtadieniais ir penktadieniais 14:00–19:00 val. nuo 2021 m. balandžio 21 iki gegužės 14 d. Aplankyti parodą galite iš anksto užsiregistravę. Vienu metu erdvėje gali būti vienas lankytojas.
Parodą kuruoja Augustas Čičelis.
Šia paroda atidaroma „išgirsti“ erdvė ir projektas „Erdvė bendruomenei“. Iniciatyvą remia Aktyvių piliečių fondas, EEE finansinis mechanizmas.
„išgir̃stì“ kviečia į ukrainiečių menininkės AntiGonna parodą „Pasimatymas“ ir leidinio „Baby Book“ pristatymą. Renginys vyks lapkričio 14 d. 18.00 val. „išgir̃stì“ erdvėje Vilniaus Naujininkuose (Darbininkų g. 8-1), praėjus dienai po menininkės personalinės parodos „Velniai“ atidarymo Klaipėdoje.
Parodoje bus pristatomi du meninkės videodarbai. To paties kaip paroda pavadinimo darbas „Pasimatymas“ tampa centriniu jos elementu. Autorės teigimu, tai lesbietiškas trumpas filmas apie vidinę autoagresiją ir troškimus, pasiklydusius realybėje ir seksualinėse fantazijose. Juo tyrinėjama, kiek mes trokštame tiesiog mylėti ir būti mylimi, o kiek pavirsti savo auką praryjančiais monstrais. Mes esame vieni, tačiau kažkada einame į pasimatymą.
1986 m. Vinicoje (Ukraina) gimusi AntiGonna šiuo metu gyvena ir kuria Kijeve. Ji yra nepriklausoma kino kūrėja, queer menininkė, aktorė ir trash modelis. Jos kūryboje, pasitelkiant skirtingas medijas (video, fotografiją, performansą, tapybą, instaliaciją), dominuoja individualių ir socialinių žaizdų, sukeltų represyvaus auklėjimo ir seksualinio smurto, temos. AntiGonna kuria pornografinio siaubo žanre, permąstydama seksualinio geismo ir alternatyvių seksualių praktikų esmę.
Registruokitės į renginį el. p. info@isgirsti.lt arba tel. 868412216. Lankytojai privalo turėti galiojantį galimybių pasą.
Renginį kuruoja Augustas Čičelis, „išgir̃stì“, konsultuoja Aleksandra Tryanova.
Renginį remia Aktyvių piliečių fondas, EEE finansinis mechanizmas.
Šiais metais fotografui Virgilijui Šontai (1952–1992) būtų sukakę 70 metų. Kovo 25–balandžio 23 d. šio išskirtinio menininko darbai pristatomi fotografijos parodoje „Šonta. Iš archyvų“. Vilniaus queer erdvėje „išgirsti“ rengiamoje parodoje klausiama, kas sudaro menininko archyvą, kas ir kaip nusprendžia, kokie kūriniai yra pateikiami viešam žvilgsniui, kam ir kaip suteikiamas balsas kalbėti apie atmintį, kokie archyvai tampa didžiųjų įvykių informacijos šaltiniais.
Parodoje eksponuojamose nuotraukose įvairiapusiškai svarstomos laisvės, tapatybės ir žvilgsnio temos. Ji taip pat yra Lietuvos queer archyvo dalis. Todėl atminties tema, šalia seksualumo, joje yra kertinė. Daugiskaitinė forma parodos pavadinime nurodo į daugybę galimų tiek pereinamojo laikotarpio, tiek neheteroseksualaus būvio liudijimo formų, pabrėžiant, bet neatskiriant ir nemarginalizuojant queer patirčių.
Paroda veikia penktadieniais ir šeštadieniais 16:00–19:00 val. nuo 2022 m. kovo 25 iki balandžio 23 d.
Parodą kuruoja: Augustas Čičelis, Viktorija Kolbešnikova, Adomas Narkevičius.
Pristatomi darbai yra MO muziejaus kolekcijos dalis. Paroda įgyvendinama remiant JAV ambasadai Lietuvoje ir Aktyvių piliečių fondui, EEE finansiniam mechanizmui.
Severinos Venckutės fotodokumentacija.
Alex Kochan kūryboje atsispiria nuo savo, kaip translyčio žmogaus, gyvenimiškų pastebėjimų apie lytį ir LGBT+ bendruomenės veikimą sociume. Nesusipratimus, paradoksus, marginalizavimą Alex verčia į savitą gyvūnėlių ir simbolių kalbą. Sąsajų tarp žvėriško ar velniško vaizdo ir nenormatyvinių lyties bei seksualumo apraiškų paieškoje pasitelkiamos įvairios grafikos technikos, kaip ofortas, šilkografija ir iliustracija.
Parodoje pristatomuose darbuose jungiasi įvairios Alex kūryboje sutinkamos būtybės, pasitelkiami mitai ir ritualai. Personažai naudojami kaip simboliai: vienaragis – kaip laisvė ir „kitoniškumas“, juokdarys – kaip tai, kuo dažnai paverčiama LGBT+ bendruomenė homofobų akyse, kiti – įvairios lyties ir seksualumo raiškos. Čia svarbus ir bendruomeniškumo aspektas. Jis atsiskleidžia ne tik per bendrai patiriamą priespaudą, bet ir kaip įgalinantis bei išlaisvinantis būvis. Darbai įkūnija tam tikrą paradoksą – nors paprastai naktis ar tamsa nėra asocijuojama su saugumu, tačiau LGBT+ žmonėms ji dažnai tampa saugia prieglauda bendrauti ir švęsti. Laisvė tampa įmanoma tik užslėptose ar pogrindinėse vietose tamsiuoju paros metu, o būti šviesoje reiškia būti matomu ir pažeidžiamu.
Paroda veikia ketvirtadieniais–šeštadieniais 16:00–19:00 val. gegužės 19–28 d.
Gegužės 28 d. 19.00 val. – parodos uždarymas, filmo peržiūra ir pokalbiai su organizacija „Trans autonomija“.
Parodą kuruoja: „išgirsti“, Augustas Čičelis ir Viktorija Kolbešnikova.
„išgirsti“ veiklas remia Aktyvių piliečių fondas, EEE finansinis mechanizmas.
Išgalvotas pasaulis gali tapti užuovėja nuo žiaurios tikrovės, tačiau kyla klausimas: ar savo fantazijose galime jaustis saugūs? Menininkės sukurtos naivios būtybės pasižymi pažeidžiamu queer kūniškumu, tačiau turi ir savisaugos elementų: nagų, spyglių, ragų.
Būdama toli nuo namų, menininkė dažnai į Kyjivą grįžta mintimis, iš naujo išgyvena ryškias atminties akimirkas, užfiksuotas senuose įrašuose ir nuotraukose. Tad antroji parodos dalis dokumentuoja „Felt Cute, Might Delete Later“ performansą, kalbantį apie dar vieną eskapizmo apraišką – pabėgimą į skaitmeninę tikrovę pandemijos metu.
Olena Siatovksa gimė Čekijoje. Užaugo Dnipre, gyvena ir dirba Kyjive. Studijavo Dnipro nacionaliniame Oleso Hončaro vardo universitete. Olenos meninės praktikos žvelgia į socialinius ryšius, atmintis ir tapatybes, kurie skleidžiasi skaitmeninėje dimensijoje. Ji dirba su naujosiomis medijomis, video, performansu ir fotografija. Olena yra dalyvavusi parodose ir rezidencijose Ukrainoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Vokietijoje ir JAV.
Parodos atidarymas ir performansas – balandžio 6 d. 18.30–21.00 val.
Paroda veikia ketvirtadieniais 16:00–19:00 val. balandžio 6–20 d. (arba kitu laikus susitarus).
Parodą kuruoja Augustas Čičelis.
„išgirsti“ veiklas remia Aktyvių piliečių fondas, EEE finansinis mechanizmas.
„Akies krašteliu pamatau tave kitoje kambario pusėje, nusuku galvą ir pajuntu tirpstantį vašką, deginantis jausmas virsta kietu kiautu, aš jį nusikrapštau. Akimirką nejaučiu stiklinės rankoje, telefonas neatpažįsta mano piršto antspaudo ir aš nespėju padaryti nuotraukos, per skubotą judesį ji gaunasi neryški.“*
Ieva Kotryna Ski – tarp Vilniaus ir Paryžiaus kurianti menininkė. Ji baigė meninio tyrimo magistrantūros studijas École Universitaire de Recherche ArTeC. Tyrinėdama skaitmeninio vaizdo medžiagiškumą ir jo galimybes medijuoti tam tikras emocijas, savo darbuose Ieva Kotryna dažnai kvestionuoja mūsų santykį su nuolat besikeičiančia aplinka. Menininkė dažnai jungia skirtingus mastelius, varijuojančius tarp asmeninio ir globalaus. Tai pabrėžia ir jos naudojamos skirtingos vaizdo fiksavimo technologijos. Savo kūrybą Ieva Kotryna yra pristačiusi „Ars Electronica“ festivalyje Lince, „Cité des Arts“ Paryžiuje, Šiuolaikinio meno centre, projektų erdvėje „Editorial“ ir Nacionaliniame dramos teatre Vilniuje. 2021 m. Ievos Kotrynos kūrinys „Smegduobė“ pelnė publikos simpatijų apdovanojimą parodoje „JCDecaux premija: Tarpai“.
Paroda veikia ketvirtadieniais 16:00–19:00 val. gegužės 11–29 d. (arba kitu laiku susitarus info@isgirsti.lt).
Parodą kuruoja Augustas Čičelis.
*Ištrauka iš Ievos Kotrynos Ski darbo.
Paroda įgyvendinama remiant Europos Sąjungai, Vilniaus miesto savivaldybei ir Aktyvių piliečių fondui, EEE finansiniam mechanizmui.
Severinos Venckutės fotodokumentacija.
Ryškūs kadrai ekranuose, apsikabinimai, pasisveikinimai, kvietimai, pokalbiai, užuolaidos. Tai mato visi. Tačiau kas lieka už kino teatro salės aksominių klosčių? Dešimtojo gimtadienio proga Vilniaus queer festivalis „Kreivės“ atveria savo namų duris ir įsileidžia pasižvalgyti po mažiau matomą festivalio pusę bei jo primirštą istoriją.
Parodos kuravimas ir išpildymas: Augustas Čičelis, Anton Karyuk, Viktorija Kolbešnikova, Marija Martinaitytė.
Paroda-instaliacija veikia Vilniaus queer festivalio „Kreivės“ metu: rugsėjo 14 d. 15.00–18.00 val.; rugsėjo 15 d. 15.00–18.00 val.; rugsėjo 16 d. 13.00–14.30 val.; rugsėjo 18 d. 13.00–15.00 val. Pasibaigus festivaliui – iki rugsėjo 28 d. „išgirsti“ skaityklos veikimo metu ketvirtadieniais 16.00–19.00
Parodą papildo „Kreivių“ žurnalo pristatymas rugsėjo 14 d. 19.00 val. „Planetoje“ (A. Goštauto g. 2) ir trumpametražių filmų peržiūros „N-18. Trumpikės“ rugsėjo 16 d. 14.45 ir rugsėjo 18 d. 15.15 val. parodos erdvėje.
Paroda įgyvendinama remiant Vilniaus miesto savivaldybei.