Aš – trans

Trans – į dvinarę lyčių sistemą netelpančios tapatybės .

Trans – skėtinis terminas, apibrėžiantis daugybę tapatybių ir patirčių. Tai gali būti ir translyčiai, transeksualūs, cross-dressers ir pan. žmonės. Iš esmės, bet kas netelpantis į dvinarę lyčių sistemą – apsprendžiamą biologinės lyties (sex), kuri apibūdinama biologiniais požymiais: organais, hormonais ir chromosomų rinkiniu. Pagal tai lytys įprastai skirstomos į vyrišką ir į moterišką. Biologinis tarplytiškumas (intersex), taip pat netelpantis į šią dvinarę sistemą, dažnai koreguojamas chirurgiškai, kad atitiktų vieną iš dviejų lyčių.

Socialinė lytis (gender) toliau formuojama grindžiant biologine lytimi ir realiai, socialiai reiškia tą patį. Pvz., lietuvių kalboje egzistuoja tik po vieną žodį apibrėžti ir biologinę, ir socialinę lytį, t.y. vyras arba moteris, kas savaime reiškia, kad nepaliekama jokios erdvės nesutapimui. Socialinė lytis suvokiama kaip tapatybės dalis, kas mus daro tuo, kuo esame, kaip save išreiškiame ir galbūt jaučiamės.

Anton Karyuk piešinio fragmentas (visos teisės saugomos).

Galbūt savo identitetą suvoki kaip rinkinį arba nori būti priimama kaip tam tikros lyties žmogus.

Būti trans nebūtinai reiškia norą ar poreikį pasikeisti biologinę lytį, gal tu tiesiog nesutinki su primestomis lyties išraiškos normomis, todėl identifikuojies kaip nei viena arba abi lytys. Galbūt savo identitetą suvoki kaip rinkinį arba nori būti priimama kaip tam tikros lyties, nebūtinai sutampančios su biologine lytimi žmogus. Pavyzdžiui cross-dresser žmogus gali rinktis dėvėti drabužius įprastai priskiriamus kitai lyčiai, ką ir apibūtina terminas, reiškiantis rengimąsi „atvirkščiai“. Vieniems tai gali būti tapatybės išraiška, kiti tai daro dėl praktiškumo ar estetinių priežasčių. Visgi, cross-dresser nebūtinai reiškia trans, tai tavo paties pasirinkimas.

Translytiškumą galima apibūdinti kaip vidinį biologinės ir psichologinės lyties konfliktą, poreikį būti kitos biologinės lyties. Tokia savijauta gali būti sudėtinga, todėl daug translyčių žmonių kamuojami klausimų, nerimo kaip ir kokios lyties geriau gyventi. Kai kurie pasirenka nekeisti biologinės lyties požymių, kiti renkasi hormonų terapiją ir/arba plastinę chirurgiją, kad geriau atspindėtų  norimą lytinę tapatybę.

Patirtys

Atsiskleidimas

Svarbu parodyti artimiesiems, kad iš tiesų netampi kitu žmogumi, o savimi.

Atsiskleidimas gali būti gera proga papasakoti draugams ir artimiesiems apie trans tapatybes ir informuoti, jei nusprendei naudoti kitus nei jiems įprasta girdėti įvardžius (pvz.: jis, o ne ji ir t.t.) ar vardą. Gali būti, kad aplinkiniams kartai reikės tai priminti, kol tavo norimas vardas ir įvardžiai taps įprasti.

Atsiskleidimas tėvams ir šeimai gali tapti dideliu iššūkiu, jie gali būti linkę laikytis savo vaikų įvaizdžio, kurį matė jiems augant. Vaikų tapatybės pokyčius šeima gali priimti kaip praradimą. Deja, reaguojama įvairiai, nuo šoko, neigimo, sielvarto iki pykčio ir savigraužos. Kai kuriems tėvams prireikia laiko, kad suvoktų ir priimtų tavo naują tapatybę ir įvaizdį. Daug žmonių sunkiai įsivaizduoja ką reiškia būti trans ir ką jaučia trans žmonės, painioja tapatybių įvairovę, nesuvokia socialinių normų. Kartais lytinė tapatybė asocijuojama su seksualumu. Artimųjų ir aplinkinių švietimas užima laiko ir reikalauja kantrybės, nepasiduok! Svarbu parodyti, kad iš tiesų netampi kitu žmogumi, o savimi.

Dar vienas svarbus atsiskleidimo žingsnis yra trans tapatybės atskleidimas partneriams. Jie gali norėti arba ne, sužinoti daugiau apie tai kaip jauties, ką reiškia būti trans, kokia yra su trans tapatybe susijusi terminologija ir pan. Kad ir kokia būtų esamų ar potencialių partnerių reakcija, reikia būti pasiruošus ją priimti. Atvirumas ir sąžiningumas santykiuose, nuo pat pradžios yra labai svarbus.

Gramatika: vardai ir įvardžiai

Atsiskleidimo, tranzicijos ar lyties keitimo metu galbūt norėsi pakeisti įvardžius ir vardą, kuriuos žmonės vartoja kreipdamiesi į tave į labiau priimtinus. Turi teisę, juos naudoti kokius tik nori. Jei kas klaustų, koks tavo „tikras“ vardas, prisistatyk taip, kaip nori, kad tave vadintų, nepriklausomai koks vardas parašytas pase ar kituose dokumentuose.

Pozityvus kūno įvaizdis

Svarbiausia, kad jaustumeisi patogiai savo kūne, net jei tai, ką matai nėra visiškai taip, kaip norėtum, kad būtų.

Kalbėdami apie kūną pozityviai, jį suprantame kaip erdvę, kurioje jaučiamės patogiai. Trans bendruomenėje šis supratimas itin opi tema – ar visuomet įmanoma ir būtina keisti kūną, siekiant, kad išorė atitiktų vidinius mūsų pojūčius? Kaip priimti kūną toks, koks jis yra? Išties, nėra vieno teisingo ar neteisingo būdo gyventi savame kūne, taip kaip nėra vieno teisingo būdo trans žmogumi. Kiekvienas yra individualus.

Kaip nori, kad tavo kūnas atrodytų gali neatitikti to, kaip jis iš tikrųjų atrodo arba kaip jį įsivaizduoji. Svarbiausia, kad jaustumeisi patogiai, kad protas ir kūnas jaustųsi „teisingai“, net jei tai, ką matai nėra visiškai taip, kaip norėtum, kad būtų.

Galbūt sutiksi, kad laukti kol pažinsi savo kūną, būtent tokį, kokį norėtum jį matyti nėra pats teisingiausias elgesys. Ypač todėl, kad negali žinoti kada ir ar apskritai tai įvyks. Savęs ir savo kūno pažinimas yra procesas. Taip, yra būdų, kurie gali padėti transformuoti išorę – hormonų terapija, plastinė chirurgija ar paprasčiausia kosmetika – ir padėti tavo emocinei savijautai, bet vien tik išoriniai pokyčiai nesukurs laimingesnio tavęs. Kai kurie žmonės, bandę spręsti savo emocines problemas, keisdami lytį chirginiu būdu ar hormonų terapijos pagalba, galiausiai susidūrė su tomis pačiomis savęs priėmimo problemomis.

Kad jaustis patogiai savo kūne dažnai prireikia daugiau nei savęs priėmimo, labai svarbu kūną suprasti ir pažinti. Vienas iš būdų tai padaryti – būti fiziškai aktyviam, stebėti savo judesius. Sportas ir fizinis aktyvumas gali tapti puikia proga geriau suprasti savo kūną. Joga, meditacija, šokiai ir pan., gali padėti kurti sveiką santykį tarp kūno ir proto.

Patirtys: tranzicija

Santykiai

Vienas svarbiausių dalykų bet kokiuose santykiuose yra bendravimas.

Žodį „santykiai“ čia naudojame plačiąja prasme, tai gali būti santykiai tarp dviejų ar daugiau žmonių, lytiniai santykiai arba ne. Santykiai gali būti romantiniai ir lytiniai, tik lytiniai arba platoniški. Santykiai gali būtu ilgalaikiai arba trumpalaikiai, įpareigojantys ar atsitiktiniai. Tačiau vienas svarbiausių dalykų bet kokiuose santykiuose yra bendravimas. Nesvarbu ar bandote nuspręsti kokį filmą žiūrėti ar kaip ir kada pradėti lytinius santykius, svarbu apie tai kalbėti.

Romantiniai santykiai gali būti kebloki visiems, ne tik trans* žmonėms. Akivaizdu, kad pirmam sustiktam nepradėsi pasakoti apie savo fizines savybes ar patirtis. Nors didžioji visuomenės dalis vadovaujasi prielaida, kad vyras turi penį, o moteris – vaginą, nėra nieko blogo, jei tavo kūnas to neatitinka. Tačiau svarstant kaip apie tai pradėti šnekėti su partneriais, gali prireikti laiko kol vienas kitą pažinsite geriau. Svarbu, kad kartu sutartumėt ar ir kada pradėti lytinius santykius, bei kokie jie turėtų būti, kad teiktų malonumą jums abiems. Aptarkite kas patinka ir kas ne, supraskite vienas kito lūkesčius ir ribas. Tai padės sukurti pagarbią ir saugią aplinką. Nebijok atsisakyti daryti to, ko nenori, tuo pačiu nespausk savo partnerių daryti to ko jie nenori.

Patarimai:

Apsvarstykite ar esate pasiruošę lytiniams sanykiams.
Ar žinote savo ir savo partnerių ribas, nors dauguma dalykų santykiuose reikalauja lankstumo ir kompromisų, tačiau partnerių lytinio artumo ribos turi būti gerbiamos be išlygų.

Nepamiršk naudoti kontraceptinių ir apsisaugojimo nuo lytinių būdu plintančių infekcijų priemonių.

Gerbkite vienas kito kūno supratimą.

Nebijokite apie seksą kalbėti atvirai, jei neisjauti patogiai vien tik kalbant apie tai, pasvastyk kaip jausies sekso metu?

Patirtys

Nuorodos