Trans sveikata

Tranzicija.

Trans žmonės paprastai susiduria su specifiniais sveikatos klausimais laikotarpiu, vadinamu tranzicija (angl. transitioning). Tai procesas, kurio metu išorinis tavo lyties pristatymas priartėja prie tos lyties, su kuria tapatiniesi. Kiekvienas žmogus šį laikotarpį išgyvena skirtingai, tačiau paprastai be socialinių pokyčių – naujas vardas, kitas įvardis, kitokia apranga – jį lydi ir kūno pasikeitimai. Hormonų terapija padeda pasiekti labiau „moterišką“ ar „vyrišką“ išvaizdą, o dalis trans žmonių ryžtasi ir chiruginėms intervencijoms.

Anton Karyuk piešinio fragmentas (visos teisės saugomos).

Hormonai

Ar pradėti hormonų terapiją gali tapti vienu svarbiausių sprendimų tavo gyvenime.

Lytiniai hormonai – tai biologiškai aktyvūs junginiai, kurie skatina lytinės liaukos, antinksčių žievės ir placentos gamybą. Hormonai atsakingi už biologinės lyties funkcijas ir charakteristikas, jie sąlygoja vyriškojo tipo plaukuotumą, raumenų audinius, pieno liaukų veiklą ir t.t.. Testosteronas daugiausiai gaminamas sėklidėse, taip pat antinksčiuose ir kiaušidėse, estrogeno daugiausiai pagaminama kiaušidėse, taip pat antinksčiuose bei sėklidėse. Kai kurie trans žmonės savo lyties tranzicijos metu renkasi hormonų terapiją (angl. hormone replacement therapy).

Estrogenas paprastai vartojamas siekiant išvaizdai suteikti daugiau „moteriškų“ savybių, tokių kaip krūtų formavimasis, ir sustabdyti ar sulėtinti „vyriškų“ požymių vystymąsi. Žmonės, keičiantys lytį iš moteriškos į vyrišką, paprastai vartoja testosteroną, kuris skatina biologinių vyriškos lyties požymių formavimąsi.

Vartoti hormonus ar ne yra individualus kiekvieno sprendimas. Vienas iš svarbių veiksnių nusprendžiant, ar pradėti hormonų terapiją – sveikatos būklė. Kai kurie hormonai gali sukelti pašalinius efektus ar paskatinti esamus sveikatos sutrikimus, todėl prieš pradedant vartoti hormonus būtina konsultuotis su gydytojais.

Ar pradėti hormonų terapiją gali tapti vienu svarbiausių sprendimų tavo gyvenime, todėl gerai apsvarstyk visus pliusus ir minusus. Kaip ir kitų preparatų, kuriuos reikia vartoti visą gyvenimą, atveju, taip ir hormonų terapijos metu svarbu rūpintis sveikata – sportuoti, sveikai maitintis, vengti alkoholio, narkotinių medžiagų ir tabako gaminių. Vartojant hormonus būtina nuolatos tikrintis sveikatos būklę, kraujo tyrimus atlieka ir hormonu balansą stebi endokrinologai.

Estrogenas

Ką verta žinoti apie estrogeno poveikį trans moterims?

Paprastai tariant, moteriško hormono estrogeno vartojimas organizme sukelia tuos pačius procesus, kurie prasideda moters lytinės brandos metu, išskyrus menstruacijas. Hormonai sumažins, tačiau visiškai nesustabdys kūno plaukų augimo, todėl pageidaujant galimos kitos procedūros kūno plaukuotumui šalinti (pvz., plaukų šalinimas lazeriu – elektrolizė). Estrogeno hormonai taip pat nepakeis balso tono, todėl trans moterys kartais mokosi kalbėti aukštesniu bei švelnesniu tembru.

Nusprendus pradėti hormonų terapiją, svarbu žinoti, koks poveikis yra laikinas, o koks – negrįžtamai pakeis kai kurias tavo kūno funkcijas ar charskteristikas.

Laikinas arba grįžtamas estrogeno hormonų terapijos povekis:

– švelensė oda

– sumažėjęs kūno plaukuotumas

– sumažėjęs lytinis potraukis (libido)

– padidėjusi nuotaikų kaita, taip pat padidėjusi rizika susirgti depresija

– riebalinių audinių persiskirstymas, kuris kūnui suteikia labiau „moterišką“ siluetą (padidėjęs riebalinis sluoksnis sėdmenų, klubų, pilvo srityse)

– dėl riebalinių audinių persiskirstymo skruostų srityje suapvalėja veido forma.

Negrižtami kūno pokyčiai dėl estrogeno hormonų terapijos:

– krūtų bei spenelių padidėjimas

– galimas nevaisingumas

– sumažėjęs lytinių organų dydis

Testosteronas

Ką verta žinoti apie testosterono poveikį trans vyrams?

Testosteronas gali būti vartojamas keliais būdais, labiausiai paplitęs – testosterono injekcijos ir testosterono gelinis tepalas.

Pradėjus vartoti testosteroną, patiriami kūno pokyčiai tapatūs lytinės brandos procesams. Kai kurie šio proceso požymiai yra laikini ir bus juntami tik tol, kol vartojamas hormoninis preparatas, pavyzdžiui:

– veido linijų pasikeitimas, išryškėjusi žandikaulio forma ir pan.

– riebalinių audinių persiskirtymas (sumažėjęs riebalinių audinių sluoksnis klubų, sėdmenų srityse)

– odos pokyčiai, galimas bėrimas ar aknė

– padidėjęs raumenynas

– menstruacinio ciklo sustojimas

– padidėjęs apetitas

– padidėjęs lytinis potraukis

Negrižtamos testosterono hormonų terapijos pasekmės, kūno pasikeitimai:

– padidėjęs kūno ir veido plaukuotumas

– pažemėjęs balso tembras

Hormonų blokatoriai

Hormonų blokatoriai sustabdo lytinį brendimą.

Hormonų blokatoriai, arba antiandrogenai, gali būti vartojami jaunų trans moterų, kad sumažintų antrinių vyrišų lyties požymių atsiradimą. Iš esmės hormonų blokatoriai sustabdo lytinį brendimą, tad gali duoti laiko geriau apgalvoti ir priimti su tranzicija susijusius sprendimus.

Vis dėlto antiandrogenus galima vartoti tik ribotą laiką ir būtina reguliariai atlikti kraujo tyrimus ir tikrinti poveikį sveikatai.

Chirurginės lyties keitimo galimybės

Lyties tapatybė nepriklauso nuo tavo kūno formos.

Ar ryžtis chirurginei intervencijai – kiekvieno trans žmogaus asmeninis pasirinkimas. Kaip ir hormonų terapija, operacija turi būti rimtai apgalvotas pasirinkimas. Be to, turi būti geros sveikatos, nes rūkymas arba didelis viršsvoris padidina komplikacijų riziką.

Tavo lyties tapatybė nepriklauso nuo tavo kūno formos. Taigi dalis trans žmonių nusprendžia nesidaryti lyties keitimo – arba lyties patvirtinimo – operacijos. Be visų galimų komplikacijų, į kurias būtina atsižvelgti, jiems tiesiog neatrodo, kad, pavyzdžiui, negali būti moteris su vyriškais lytiniais organais. Ir jie visiškai teisūs.

Chirurginės procedūros trans moterims

Reikia gerai viską apgalvoti.

Lyties keitimo arba lyties patvirtinimo operacija

Tai dažniausiai minima procedūra, kai kalbame apie trans žmones, todėl ją dažnai vadina tiesiog „operacija“. Vis dėlto ji nėra būtina, kad galėtum „būti moteris“.

Lyties keitimo operacijos technologija šiuo metu pakankamai pažengusi ir sakoma, kad jei ji gerai atlikta, kartais net ginekologams sunku atskirti suformuotus išorinius lyties organus nuo įgimtų. Paprastai po operacijos trans moterys gali jausti malonumą vaginalinio sekso metu ir patirti orgazmą, nors jų kūnas negali suteikti natūralios lubrikacijos.

Lyties keitimo operacijos padariniai yra negrįžtami, taigi prieš ryždamasi šiai procedūrai, turi būti visiškai tikra, kad to nori.

Orchidektomija

Orchidektomija yra sėklidžių pašalinimo procedūra. Po jos tavo kūnas nebegamins testosterono, taigi nebereikės vartoti homornų blokatorių – bendra taisyklė tokia, kad kuo mažiau cheminių preparatų vartoji, tuo mažiau pavojų iškyla tavo sveikatai.

Dalis trans moterų nesiryžta lyties keitimo operacijai, tačiau nori hormonų sukeliamų pokyčių savo kūnams. Išorinių lyties organų išvaizda po orchidektomijos nepasikeičia, bet prieš jai ryžtantis, taip pat reikia gerai viską apgalvoti.

Trans video dienoraščiai

Chirurginės procedūros trans vyrams

Krūtinės operacija

Norint sumažinti krūtinę (angliškai tai dažnai vadinama top surgery), paprastai atliekama viena iš dviejų procedūrų.

Dvigubas pjūvis. Šios procedūros metu krūtų audinys pašalinamas skalpeliu pro dvi pjūvio vietas. Speneliai taip pat pašalinami, o vėliau rekonstruojami reikiamose vietose. Ši procedūra tinka didesnę krūtinę turintiems žmonėms.

Prieareolinė procedūra. Jos metu oda įpjaunama šalia spenelio ir skalpeliu pašalinamas krūties audinys. Kadangi procedūros metu spenelis nepašalinamas, jis išsaugo jautrumą. Vis dėlto ši procedūra galima tik jei turi mažas krūtis.

Lyties organų operacija

Atliekant lyties organų operaciją (angliškai kartais vadinamą bottom surgery), paprastai galimos dvi procedūros. Abi galima derinti su sėklidžių implantais.

Metoidioplastija. Jos metu iš klitorio formuojamas nedidelis penis. Po šios procedūros trans vyrai gali šlapintis stovėdami, išsaugo jautrumą lyties organuose ir jos metu susidaro mažiau randinio audinio nei po faloplastijos.

Faloplastija. Jos metu paimama audinio iš dilbio arba pilvo srities ir formuojamas norimo dydžio penis. Rezultatas pasiekiamas kelių operacijų metu. Esama įvairių procedūrų, jei norima turėti galimybę šlapintis stovint, išlaikyti erekciją arba pasiekti tam tikrų estetinių rezultatų.

Histerektomija. Šios procedūros metu pašalinami vidiniai moteriški lyties organai. Po jos nebelieka mėnesinių ir nebegalima susilaukti vaikų, taip pat nebelieka gimdos vėžio galimybės.

Lyties keitimo procedūros Lietuvoje

Jei trumpai, jos yra labai ribotos. Kadangi Lietuvos įstatymai tinkamai nenumato galimybės pasikeisti lytį, kuri mums priskiriama gimus – dėl šios spragos Lietuva yra pralaimėjusi bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme – taip pat yra ribotos sąlygos vystyti medicinines procedūras.

2022 metais Sveikatos apsaugos ministras pasirašė Lyties tapatumo sutrikimo (transseksualumo) diagnostikos ir gydymo tvarkos aprašą, kuris reglamentuoja, kas šiuo metu yra preienama šalyje. Aktualią informaciją apie trans žmonėms prieinamas paslaugas teikia organizacija „Trans Autonomija“.

Nuorodos