Šeimos poreikiai

Anton Karyuk piešinio fragmentas (visos teisės saugomos).

Duokite sau laiko

Duokite sau tiek laiko, kiek jums reikia – susivokti, apmąstyti, pasikalbėti, klausytis, dalintis, mokytis ir prisitaikyti.

Su kuo aš galiu pakalbėti apie tai? Kaip reaguos mano šeima, draugai? Ar aš turiu ką nors pasakyti kitiems vaikams? Ar jie supras? Tokių ir panašių klausimų gali kilti begalės ir, žinokite, jie niekada nesibaigs. Būkite kantrūs. Duokite sau tiek laiko, kiek jums reikia – susivokti, apmąstyti, permąstyti, pasikalbėti, klausytis, padiskutuoti, dalintis, mokytis ir prisitaikyti. Galbūt jūs nuspręsite pasikalbėti su žmogumi, kuriuo pasitikite, kuris išmano šią temą ar paprasčiausiai moka klausytis. Tai gali būti tiek jūsų partneris(-ė), vyras ar žmona, tiek kiti šeimos ar giminės nariai; jūsų draugas, gydytojas, psichologas, kunigas ar bendradarbis. Tačiau turėkite omenyje, kad jeigu žmonės nėra turėję adekvačios patirties, gali būti, kad jų reakcija bus negatyvi. Gerai apgalvokite, su kuo būtų verta pasikalbėti, o kam geriau nieko nesakyti.

Svarbiausia prisiminkite, kad prieš atskleisdami apie savo vaiko seksualinę orientaciją, visuomet turite pasitarti su savo vaiku, net jeigu tai būtų ir atskleidimas savo sutuoktiniui(-ei). Gali būti, kad jūsų vaikas tą norės padaryti pats, tik dar nėra pasiruošęs šiam žingsniui. Tai yra jo/jos pasirinkimo teisė ir sprendimas.

Judėjimas į priekį

Praėjus naujumo etapui, jūs pradėsite galvoti apie kitus dalykus ir tokiu būdu pajudėsite į priekį.

Tuo metu, kai tik atsiskleidžia jūsų vaikas, atrodo, kad daugiau niekada apie nieką kitą ir negalvosite – jo LGBT+ tapatumo dalis nuolat bus jūsų mintyse. Tačiau praėjus naujumo etapui, jūs pradėsite galvoti apie kitus dalykus ir tokiu būdu pajudėsite į priekį. Laikui bėgant nerimas mąžta – jūs tiesiog apsiprantate su ta mintimi, jog jūsų vaikas homoseksualus, biseksualus ar transseksualus.

Norėdami daugiau sužinoti apie LGBT+ tematiką, skaitykite, naršykite internete, nueikite į LGBT+ artimųjų informacijos ir paramos grupę. Atminkite, kad kuo daugiau turėsite informacijos šia tema, tuo jums bus ramiau. Jūs jau tą darote, jeigu pradėjote skaityti isgirsti.lt.
Ateis laikas kai pradėsite jaustis patogiai dėl šios naujienos, tuomet jau (jeigu bus poreikis) galėsite garsiai ir didžiuodamiesi pareikšti, jog jūs esate LGBT+ vaiko tėvas ar motina ir pasisakyti apie tai savo šeimai, draugams, kaimynams ar net naujai sutiktiems žmonėms. Tie tėvai, kurie gal ir priima savo vaiko seksualinę orientaciją, tačiau dar nėra pasiruošę apie tai dalintis su kitais žmonėmis, gali patirti izoliacijos jausmą, nes sąmoningai vengs susitikimų su savo artimaisiais ar draugais, kur galėtų susilaukti klausimų apie tai, kaip sekasi jų vaikui, ar jau su kuo nors susitikinėja, ar turi žentą ar marčią ir t. t.

Papasakojimas kitiems savo vaikams

Aptarkite su savo vaiku, ar jis nori, ar jis pasiruošęs papasakoti apie tai savo broliams ir seserims.

Gali būti, jog jūsų vaikas jau atsiskleidė broliui arba seseriai, prieš pasakydamas šią žinią jums, taigi perklauskite vaiko, ar kiti jūsų vaikai jau žino. Ir jeigu jie nežino, pirmiausia aptarkite su savo vaiku, ar jis nori, ar jis pasiruošęs papasakoti apie tai savo broliams ir seserims. Tai yra jūsų vaiko teisė į konfidencialumą – tiek šeimoje, tiek už jos ribų.

Jeigu turite jaunesnių vaikų, galbūt baiminatės pasakyti šią žinią, kol vaikai dar maži. Tačiau verta pagalvoti, gal jūsų LGB vaikui būtų buvę daug lengviau, jeigu jis nuo mažų dienų būtų žinojęs, kad ne visi žmonės būna heteroseksualūs. Jeigu visgi nusprendžiate pasikalbėti apie tai su jaunesniais savo vaikais, galite pradėti aptardami, jog būna skirtingų meilės rūšių, pernelyg nesileidžiant į detales. Vėliau, kai jau jie paaugs, galėsite atsakyti į jų klausimus kaip galėdami sąžiningiau ir tiksliau.

Turėkite omenyje, kad jūsų kiti vaikai gali patirti diskriminaciją ir patyčias mokykloje dėl to, kad jie turi LGB brolį arba sesę. Vienareikšmiškai yra svarbu kalbėtis apie tai su savo vaikais, šviesti juos LGBT* tematika, ginti jų teises ir kad šio įgūdžio jie mokytųsi iš jūsų bei galėtų pastovėti už save. Svarbiausia, jog kitas jūsų vaikas suvoktų, jog būti neheteroseksualiam yra lygiai taip pat normalu kaip ir būti heteroseksualiam.

Anton Karyuk piešinio fragmentas (visos teisės saugomos).

Papasakojimas kitiems žmonėms

Jūsų vaiko seksualumas nėra problema, tačiau kaip jūs jaučiatės dėl to arba kaip jūs reaguojate, išgirdę šią žinią – gali tapti problema.

Kai vaikas atskleidžia savo seksualinę orientaciją tėvams, dažniausiai jaučia didžiulį palengvėjimą. Tuo tarpu daugeliui tėvų atrodo, kad vaiko „našta“ ar „problema“ tiesiog buvo perkelta ant jų pečių. Tai nėra lengvas procesas, bet gerai, kad jūsų vaikas kreipiasi pagalbos į jus. Tą reikia labai vertinti.

Jūsų vaiko seksualumas dažniausiai nėra nei našta, nei problema, tačiau kaip jūs jaučiatės dėl to arba kaip jūs reaguojate, išgirdę šią žinią – gali tapti problema. Prieš atskleidžiant šią žinią kitiems šeimos nariams, seneliams, giminėms, artimiems šeimos draugams ar bendradarbiams, pasakykite apie šį ketinimą savo vaikui. Kam nors papasakodamas, jūs atskleidžiate vaiko seksualinę orientaciją dar vienam žmogui ir jūs negalite būti garantuoti, kokia bus to asmens reakcija ar su kuo jis pasidalins šia žinia. Galbūt jūsų vaikas nori pats kitiems žmonėms pasipasakoti tada, kai tam bus pasiruošęs, o  galbūt jis kaip tik apsidžiaugs, kad šią žinią pranešite vietoj jo.

Jeigu kitiems šeimos nariams sunku priimti šią informaciją, jūs tiesiog turėsite nustatyti taisykles, ką galima kalbėti prie jūsų vaiko apie LGB tematiką ir ko ne. Galbūt vyresniems žmonėms, seneliams bus sunkiau priimti šią informaciją, tačiau kaip tik jie dažnai nustebina ir net ramiau sureaguoja nei jaunesni šeimos nariai.

Baimė dėl kitų žmonių nuomonės

Jeigu jūs turite teigiamą požiūrį į LGB žmones ir palaikote savo vaiką, tikėtina, kad jūsų pavyzdžiu seks ir kiti šeimos nariai bei draugai.

Baimė yra natūrali reakcija. Jūs galite jausti baimę dėl savo vaiko gyvenimo ir jo saugumo, baimę dėl to, ką pasakys kiti žmonės, o gal yra nežinios ar pokyčių baimės? Jūs galite nenustodami sukti galvą, ką pasakys kaimynai, giminės, žmonės gatvėje, tačiau pagalvokite, kas jums yra svarbiau: kokia yra aplinkinių žmonių nuomonė ar jūsų vaiko laimė ir jo besąlyginis priėmimas. Jeigu jūs turite teigiamą požiūrį į LGB žmones ir palaikote savo vaiką, tuomet, labai tikėtina, kad jūsų pavyzdžiu seks ir kiti šeimos nariai bei draugai.

Baimę galite jausti ir dėl to, kad nieko neišmanote šia tematika, kad jums trūksta žinių. Asmeniui, kuris yra heteroseksualus, yra sunku iki galo suprasti, ką reiškia būti LGB.  Tiesiog stenkitės būti palaikantys ir mylėti savo vaiką kaip ir anksčiau. Taip pat jūs galite šviestis apie LGB ir tai yra šimtą kartų geriau nei remtis mitais ar išankstinėmis nuostatomis, egzistuojančiomis visuomenėje.

Tėvams, kurie augina LGB vaiką, ne visuomet yra lengva pranešti šią žinią kitiems. Kiekvieną kartą bus didelis pasiekimas, jeigu pranešdami šią žinią, net jeigu kitų reakcija ir bus negatyvi, jūs jausitės gerai. Tie, kam ši žinia bus pranešta, bent jau žinos, kad LGB vaikų būna įprastose šeimose.

Lankymasis bažnyčioje

Yra tikinčiųjų, turinčių platesnį požiūrį apie LGBT+ tematiką, su kuriais galėtumėte pasikalbėti šia tema.

Jums gali kelti nerimą klausimai, ar vis dar galėsite būti tikinčiųjų bendruomenės dalimi, jeigu esate praktikuojantis religijos išpažinėjas. Daugelis krikščioniškųjų denominacijų ir kitos dominuojančios religijos pasisako, kad priimtinas seksualinis gyvenimas yra tik tarp skirtingų lyčių asmenų, kurie yra susituokę. Pavyzdžiui, katalikų bažnyčia homoseksualų nesmerkia tiesiogiai, bet vietoj to kritikuoja homoseksualius romantinius ir seksualinius santykius, kurie yra redukuoti iki „homoseksualių lytinių aktų“. Tačiau yra tikinčiųjų, turinčių platesnį požiūrį, galbūt ir jūs pažįstate taip mąstančių kunigų arba parapijos bendruomenės narių, su kuriais galėtumėte pasikalbėti šia tema. Jeigu jūsų vaikas yra tikintis, galbūt su juo verta apie tai pasišnekėti, nes gal jis jau yra daugiau apie tai mąstęs.  Žinokite, kad tarp kiekvienos religijos išpažinėjų neabejotinai yra ir homoseksualių asmenų. Užsienyje yra organizuojamos specialios paramos grupės homoseksualiems tikintiesiems. Deja, Lietuvoje kol kas tokios grupės neegzistuoja.

Jeigu nesate tikri dėl savo vaiko seksualinės orientacijos, geriau šiuos svarstymus  pasilaikyti sau. Kai kurios bažnyčios, mečetės ar sinagogos gali turėti homofobinių nuostatų, tai labai priklauso nuo jose tarnaujančių dvasininkų ir parapijos žmonių.

Stiprios religinės bendruomenės suteikia aiškius atsakymus į visus svarbius gyvenimo klausimus. Galimybė netekti šių atsakymų  arba jais suabejoti gali kelti baimę, bet abejonės ir klausimai jūsų tikėjimą gali padaryti tik tvirtesnį.

Mormonai tėvai, auginantys homoseksualius vaikus

Šaltiniai